Bebeğe ikinci dil öğretmek bebeklerde ikinci dil edinimi bebeklerde ikinci dil öğrenimi bebeklerde dil kapasitesi bebeğe yabancı dil öğretmek 2 aylık 2 aylık bebek 2 aylık bebeklerde ikinci dil

Eşim Fransız ve bebekle yalnızca Fransızca konuşmak istiyor. Ben Türkçe konuşuyorum. Bebeğimin ikinci bir dil konuşması harika ama onun yaşında biraz kafa karıştırıcı değil mi?

Bebeğe ikinci bir dil olanağı tanımak ona paha biçilmez bir beceri sağlar, farklı biçimlerde düşünmesini sağlar ve kendi imajını oluşturmasına yardım eder. Eğer ikinci dil akrabalarının konuştuğu bir dilse kökleriyle bağlantısı da güçlenir.

Bazı uzmanlar dil öğretimine bebek doğar doğmaz başlanmasını önerirken diğerleri bunu her iki dil için dezavantaj olduğunu düşünürler.İki buçuk veya üç yaşına kadar beklenınesini önerenler vardır. Bu yaşlarda bebek yeni bir dili daha kolay kapar. Çocuk okumayı öğrendikten sonra ikinci dile başlanmasının o dildeki akıcılığı engellediği kabul edilir. Şimdi ya da bir süre sonra yabancı dil eğitimine başlayacaksanız bir çocuğu ikinci dil öğrenmeye teşvik etmenin çeşitli yolları bulunur. Bir ebeveyn Türkçe konuşurken diğeri kendi dilini konuşabilir, ya da her iki ebeveyn de diğer dili konuşabilir (çocuğun okulda ve oyun oynarken Türkçe’yi zaten öğreneceği düşünülerek). Ya da büyükanne, büyükbaba veya bir bakıcı diğer dili konuşurken ebeveyn Türkçe konuşur (en az başarılı olan yöntem budur). Eğer öğretmen o dili akıcı bir şekilde konuşmuyorsa ikinci dil eğitimi başarılı olmaz.Uzmanlar çocuğa dil öğretmek için özellikle ısrar edilmemesini ve çocuğu zorlamak onun yerine o dilde kitaplar okuyarak, oyunlar oynayarak öğretilmesini öneriyorlar. O dilin konuşulduğu yerlerin gezilmesi ve o dilde şarkılar dinletilmesi faydalıdır. İkinci dili öğretirken sadece o dilde konuşulmalı ve bebeğin kavrama zorluğu çektiği yerlerde asıl diline çevrilmemelidir. Okul çağlarında ikinci dilin yazılışı ve okunuşu da öğretilmelidir, böylece anlamı ve yararı daha çok olacaktır. Okulda olanak yoksa bilgisayarlı eğitim metotları yararlı olabilir.