Bebek gelişimi bebek gelişimini desteklemek bebeklerde gelişim bebek gelişiminin desteklenmesi 2 aylık 2 aylık bebek 2 aylık bebek çevresi 2 aylık bebek gelişimi


Bebeğinizi sevin. Bebeğe sevgi göstermek kadar onun gelişimine yardım edecek bir şey yoktur. Normal gelişim için ebeveyn ve/veya ebeveyn yedeğinin varlığı çok önemlidir.

Bebeğinizle ilişki kurun. Bebeğinizle etkileşime geçmek için her yolu deneyin. Gündelik işleri yaparken, bezini değiştirirken, banyo yaptınrken,araba kullanırken, alışveriş yaparken onauyarıcı farklılıklar sunmak bebeğin zekasını geliştirir.Dünyanın en yararlı oyuncakları bile bunlarla oynarken bir süre dahi olsa bebeğinizin yanında bulunmazsanız bir işe yaramaz. Sizin hedefiniz bebeği sürekli eğitmek değil, onunla ilgilenmektir.

Bebeğinizi tanımaya çalışın. Bebeğinizi neyin mutlu, neyin mutsuz ettiğini anlamaya çalışın. Onun kendine özgü bir bebek olduğunu ve standart kitaplardaki gibi olmadığını kavrayın.Gürültü onu rahatsız ediyorsa bundan kaçının.Heyecanlanmak bebeğin çok hoşuna gitmiyorsa oyun süresini sınırlayın.

Bebek ve kendi üzerinizdeki baskıyı kaldırın ve keyfinize bakın. Ne siz ne de bebeğiniz performans konusundaki kaygılarınızdan yararlanacaksınız.Öğrenme ve gelişim baskıyla engellenemez ama baltalanabilir. Ne kadar kamufle etmeye çalışırsanız çalışın bebeğiniz onun gelişim düzeyinden tatmin olmadığınızı anlayacaktır. Her ikinizin iyiliği için ona öğrenme konusunda baskı uygulamayın.

Bebeği biraz rahat bırakın. Yeterli dikkat hayati derecede önemlidir, ancak çok fazlası boğucu olabilir. Çocuklar ihtiyaç duyduklarında yardım görebilmek isterler, ama bunu kendi başlarına da halledebilmelidirler. Sürekli kollamanız bebeğinizin başka konulara ilgi duymasına engel olur. İleride ise tek başına oynama veya öğrenme yetisini azaltır; bebeğinizin her konuda size bağımlı olması sizin de işiniz zorlaştıracaktır. Bebekle oyun oynayın ve onunla nitelikli zaman geçirin, ancak bazen de onu oyuncaklarıyla baş başa bırakın.