televizyon bebek

12 aylık bebek televizyon izler mi 2 aylık bebek tv izler mi 4 aylık bebek tv izler mi bebekler kaç aylıkken televizyon izler televizyonun zararları bebeklere televizyon izletilirmi bebek televizyon izlerse ne olur 11 aylık bebeğin televizyon izlemesi nelere sebep olur


Yemek hazırlarken bebeğim için çizgi film açmaya başladığımdan dolayı çok suçlu hissediyorum. Seviyor gibi gözüküyor ama kızımın televizyon bağımlısı olacağından endişe ediyorum.

Bu yerinde bir endişedir. Nielsen indeksine göre, iki ile on iki yaşları arasındaki çocuklar haftada ortalama olarak 25 saat televizyon izlemektedirler. Eğer kızınız bunlardan biri olursa, liseden mezun olana kadar 15000 saatini televizyon karşısında geçirmiş olacaktır – okulda geçirdiğinden 4000 saat daha fazla. Ve eğer izledikleri dikkatli bir şekilde seçilmiyorsa, araştırmaya göre 18000 cinayet, sayısız miktarda soygun, tecavüz, bombalama ve kavga göreceği gibi, hayal edebileceğinizden daha fazla sekse tanık olacaktır (saatte 13 .5 davetkar an). Aynı zamanda, ona ve onun aracılığıyla size değeri şüpheli ürünler satmak isteyen 350000 reklamın masum hedefi olma durumundadır.

Çocukların aşırı televizyon seyretmesinin başka dezavantajları da vardır. Şişmanlık ve okul başarısının düşüklüğü ile ilişkili olabileceği bildirilmiştir. Aile üyeleri arasındaki iletişimi azaltabileceği için, aile hayatını etkileyebilir. Belkide en kötüsü, bozulmuş ve sapık bir dünya imajı yaratarak, gerçek dünyada kabul edilmeyen davranış ve inanış şekilleri oluşturmak suretiyle, çocuğun gelişmekte olan değerler sistemini karıştırır. Türkiye’deki televizyon yayınlarının, çocuklar için neredeyse hiç uygun program içermemesi de ebeveynlerin televizyon ile ilgili sorunlarına katkıda bulunur (genellikle şiddet içeren çizgi filmler ve şov programları tekrarları çok yaygındır). Devlet televizyonu programları, kendini kontrol, paylaşma, kooperasyon, ırk hoşgörüsü ve başkalarına karşı nezaket gibi pozitif nitelikleri öğretmek amacı taşıması yönünden çoğunlukla kayda değer bir istisnadır. Ama o bile genellikle televizyon ekranının kafa karıştıncı ve hipnotik ışık ve renk karışımından başka bir şey ifade etmediği 10 ayın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez; bu çocuklar neler olup bittiğini sezemezler.