Bebeklerde işaretlerle iletişim bebeklerde işaret dili bebeklerde sözsüz iletişim bebeklerde işitme kaybı belirtileri 12 aylık bebeklerde işitme 12 aylık bebeklerde 12 aylık bebeklerde konuşma 12 aylık bebeklerde sözsüz konuşma


Küçük kızımız çok az kelime söylüyor ama bir işaret dili geliştirmiş gibi gözüküyor. İşitmesi kötü olabilir mi?

Bunun sebebi muhtemelen çocuğunuzun işitmesinin kötülüğü değil, yeterince becerikli olmasıdır. Çocuğunuz, söylenenleri anladığı ve başarısız da olsa sesleri taklit etmeye çalıştığı sürece, işitmesi hemen hemen kesin olarak iyi demektir.

İşaret dilini kullanması ya da daha ilkel yollarla ihtiyaç ve düşüncelerini ifade etmesi (homurdanmak gibi), geçici bir handikap (kelime dağarcığının sınırlı olması) ile baş etmenin yaratıcı bir yoludur. Bu yaştaki bazı çocuklar kelime oluşturmakta diğer çocuklara oranla daha fazla zorlanırlar; pek çoğu için bu zorlanma okulöncesi ve bazen ana okulu ya da ilkokula kadar devam eder. Diş yerine dif ya da sevgi yerinesefgi diyebilirler, bu sırada yaşıtlarının çoğu çok anlaşılır biçimde konuşmaktadırlar.

Sözel olarak iletişim kurma eksikliğini kompanse etmek için, bu çocukların çoğu kendi dillerini geliştirirler. Bazıları, sizin çocuğunuz gibi elleriyle konuşmakta ustadırlar. İstedikleri şeye doğru ellerini uzatır ve istemediklerini elleri itlerler. El sallamak güle güle, yukarı uzatılan bir parmak yukarı, aşağı uzatılan bir parmak ise aşağı demektir. Bir köpeği göstermek için havlayabilir, fil demek için burunlarını, tavşan demek için kulaklarını gösterebilirler. Bazıları, iletişim kurmak için şarkı mırıldanırlar (televizyon seyretmek istedikleri zaman susam sokağı müziğini mırıldanabilirler).