Bebeklerde negativizm çocuklarda kişilik kazanma çocuklarda bireyselleşme hayır demek çocuğum hayır diyor çocuğum kabul etmiyor 12 aylık bebeklerde negativizm 12 aylık bebeklerde


Oğlum kafasını sallayıp hayır demeyi öğrendiğinden beri her şeye olumsuz cevap veriyor istediğinden emin olduğum şeylere bile.

Tebrikler -bebeğiniz yeni yürümeye başlayan bir çocuk oluyor. Bu geçiş ile birlikte, artan bir yoğunlukla önünüzdeki sene boyunca pek çok kereler göreceğiniz bir davranış tipi başlıyor: negativizm.

Ebeveynler için ne kadar zor olursa olsun, negativizm, küçük bir çocuğun gelişmesinin normal ve sağlıklı bir parçasıdır. İlk kez olarak,sizin yumuşak bebeğiniz değil, kendi şahsiyeti olma, biraz güç kullanma, limitlerini test etmeve ebeveyn otoritesine karşı durma olanağı vardır.

En önemlisi tamamıyla kendisine ait olan fikirleri açıklıkla ve belirgin bir şekilde ifade edebilmektedir. Ve keşfetmiştir ki, en etkili olan fikir “Hayır!”dır. Neyse ki, negativizmin bu aşamasında, çocuğunuz hayır derken azılı olduğu kadar bu fikirde ısrar etmez. Aslında, hiç onu kastetmiyor olması muhtemeldir almak için patırtı kopardığım muzu uzattığınızda “hayır” demesi ya da gerçekten istediğini bildiğiniz salıncakta sallanmayı önerdiğinizde kafasını sallaması gibi. Adım atmayı öğrenmek gibi, nasıl “hayır” denileceğini ve nasıl kafa sallanacağını öğrenmek de bir beceridir ve uygun olmasalar bile, bunları çalışması gereklidir.