12 aylık bebek 12 aylık 9 aylık bebek bebek gelişimi


9-12 oylar içerisinde bebeğiniz en fazla yürüme faaliyetleri ile meşgul olacaktır. Bunun için bebeğinizi zorlamanıza hiç gerek yok. Çünkü yürümeyi o sizden çok daha fazla istemektedir. Ve inonılmoyocok kadar çok çaba gösterir. Sizin yapmanız gereken şey, alıştırmalarla onu yürüme konusunda cesaretlendirmektir. 13, bilemediniz 14. aya kadar dikey yaşama geçerek evin en olmadık yerlerinde gezinen miniğinizin peşinden koşturuyor olacaksınız. Ona emeklediği ortamdan daha tehlikesiz bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Çünkü o artık sizin bile tahmin edemediğiniz yerlere uzanmak için olağanüstü bir çaba sarf edecektir. Konuşmasında do yavaş yavaş ilerleme olduğunu fark edeceksiniz.

On iki aylık olduğunda, “anne” “baba” haricinde birkaç sözcük daha söyleyebilecektir. Onunla bol bol konuşmanız, konuşma yeteneğinin gelişmesinde çok etkili olacaktır. Yaptığınız her işlemi, ona açık ve kısa bir ifadeyle bildirin “paltonu çıkartıyorum, çorabını giydiriyorum” gibi. Kelime oyunuyla çevresindeki nesneleri tanımasını sağlayabilirsiniz. Dışarıda gezerken veya ev içerisinde, ona nesnelerin ismini söyleyin. Su ile oynarken “su” deyin. Elma püresi yedirirken “elma püresi yiyorsun” diyerek isimlendirin. Araba, ağaç, kuş diyerek ona görmüş olduğu her şeyin ismini söyleyin. Bunları tekrar edemez tabi ki, fakat öğrendiği her şeyi zihnine yerleştirecek, yeri ve zamanı geldiğinde bu adlandırmanızın ona çok faydası olacaktır.

Bu dönem, çocuğunuzun kitaplarla tanışma dönemidir. Yırtamayacağı kalın kartondan kitaplar alın. Çünkü ilk zamanlar, ya yırtmak ya do ağzına sokmak isteyecektir. Bu kitapların, resimlerle nesne tanıtma kitapları olmasına dikkat edin. Mesela meyveler, hayvanlar veya eşyaları tanıtan kitaplar olabilir (yazı olmayacak sadece meyve veya hayvanın ismi olacak). Çocuğunuzu kucağınıza alın. Ona resmi işaretleyerek ismini söyleyin. Daha sonraları ismini söylediğiniz nesneyi göstermesini isteyin. Konuşmayı öğrendiğinde ise hem gösterip hem de ismini söyleyecek duruma gelecektir.