12 aylık bebeğim, 12 aylık bebek


Bebek bu dönemde kendisine verilen basit talimatları ve bazı kelimeleri rahatlıkla anlayabilmektedir. Bebek ayrıca on kinci aydan itibaren “anne” ve “baba” kelimelerini söyleyebilmektedir. Anne ve baba için belki de en güzel gelişme bu ayda gözlemlenmeye başlayacaktır.

Bu dönemde bebeğin kelime hafızası da gelişecektir. Bunun için bebekle çeşitli oyunlar oynanabilir. Mesela; bebeğe bir şey gösterip ismi söylenerek kelime dağarcığı geliştirebilir. Bebek yeni bir şey öğrendiğinde takdir edilmeyi bekleyecek, takdir edildiği zaman hoşuna gidecektir. Böyle durumlarda anne ve baba gülümseyip takdirini bebeğe belli etmelidir; ayrıca bebek öğrendikleriyle anne babasını hoşnut ettiğini gördükçe daha zevkle ve daha hızlı öğrenmeye başlayacaktır.

Bebek, bu dönemde zihinsel olarak da gelişimine devam eder. Bu dönemde kendi sesini yükseltip alçaltarak erişkinlerin konuşmalarını taklit etmeye çalışır. Ebeveynlerin konuşma seslerini henüz anlamasa da taklit edecek ve öğrenmeye çalışacaktır. Seslerin yanı sıra bebek, yüz ifadelerini de çok rahat taklit eder.

Bebek cisimleri kendince adlandırabilmektedir. Mesela; “cici” veya “hav hav” gibi kelimeler bu duruma örnek verilebilir. Ayrıca bu dönemde bebekte gözlemlenen bir diğer algısal gelişim de cisimleri iç içe koymaktan hoşlanmasıdır. Bu onun algısal zekasının gelişimi ve ileride matematiksel zekasının gelişimi için çok önemli yer tutmaktadır. Bu dönemde bebekte görülen fiziksel gelişimler de gözlemlenmektedir, bebek tüm vücut kaslarını kontrol etmeye başlamış, başparmak ve işaret parmağıyla cisimleri tutabilme yetisi kazanmıştır. Ancak, hala giyinip soyunurken yardıma gerek duyacaktır. Bazı bebekler 1 yaşına varmadan yürüyebildikleri gözlemlenebilir ancak bu, çok sık yaşanan bir durum değildir.