Bebeklerde taklit bebeğin taklit etmesi bebekler nasıl öğrenir bebeklerde öğrenme bebeklerde taklit etme 12-24 aylık bebek oyunları 12 – 24 aylık bebek 12-24 aylık bebek


Bebeğiniz artık aletler, saç fırçası ve bir şeyi silmek için bez gibi şeyleri kullanmayı beceriyor. Bu dönemde daha sonraki yıllarda da sürdüreceği taklitçi oyunu oynamaya başlar. Bebeğiniz çevresindekilerin en sık yaptığı hareketleri taklit etmekten hoşlanabilir: Bu oyun bağımsızlığa doğru atılmış önemli bir adımdır.

Bebekler çok çabuk öğrenirler ve olağanüstü bir bellekleri vardır. Bir deneyde 18 aylık bebekler deneycinin alnını bir kutuya değdirerek kutudaki ışığı yakmasını izlemiş. Bir hafta sonra bebeklere oynamaları için aynı kutu verilmiş. Olayı hatırlayarak alınlarını kutuya değdirip ışığı yakmaya çalışmışlar! Gördüğünüz gibi bebeğin sizin yaptıklarınızı seyrederek uzun bir zaman geçirmesi çok önemlidir. Bazen siz yemek yaparken onu mama sandalyesine oturtup yanınıza alın ya da ev işleri sırasında yanınızda taşıyın. Orangutan yavruları bütün günü annelerinin sırtında geçirirler. Bebeklik çağında kendi yaşam alanlarında bulunan yüzlerce farklı bitkiyi tanımayı ve yemeyi öğrenirler.

İnsan yavruları da aynı şekilde öğrenir, ancak bizim beyinlerimiz daha büyük ve aktivitemiz çok daha karmaşık olduğundan öğreneceğimiz çok daha fazla şey vardır. Bebeğiniz sizi pratik işler yaparken seyretmekten çok hoşlanacak, mobilya parçasını yerleştirmenize ‘yardım etmek’ için yanınıza gelecektir. Bebeklerin bu yolla edindikleri bilgiyi azımsamayın.