Bebek disiplini çocuk disiplini bebek nasıl disiplin edilir bebeğe kuralları öğretmek çocuğu disipline etmek çocuğa kuralları öğretmek 10 aylık bebeklerde disiplin 10 aylık bebeklerde


Çocuğunuzu ilk kez ayağa kalktığında alkışlarsınız,ilk adımlan ile deli gibi sevinirsiniz.Şimdi ise bu kutlamaların ne getirdiğini düşünüyorsunuz.Çünkü artık ayaklanan bebeğiniz başına daha rahat bela açabilecek.

Çocuğunuz en sevdiğiniz programı kaydederken videoyu kapatabilir, masanın örtüsünü asılıp düşürebilir,metrelerce tuvalet kağıdını tuvalete atabilir ya da raflardaki ve çekmecelerdeki eşyaları ortalığa dökebilir. Bütün bunlara engel olabilmekiçin artık bebeğinizi oyun parkının içine bırakamayacaksınız.

Bebeğinizin bu yeni yetenekleri ilk defa size gurur vermektense endişe verir. İlk defa evde disiplin düşüncesi aklınıza gelir. Zamanlama doğrudur. 10 aylıktan çok sonra bu işe başlamak işleri zorlaştırabilir. Ya da 10 aydan çok erken başlamak, zaten çocuğun hafızası tam gelişmediği için işe yaramayabilir.

Neden bebeği disipline ederiz? Her şeyden önce doğru ve yanlış kavramlarını aşılamak için.Çocuğunuzun bunu tamamen kavraması oldukça zaman alacaktır, siz şimdiden doğru ile yanlış arasındaki farkları ona örnekler ile anlatmaya başlamalısınız. İkinci olarak bu sayede ona kendi kendisini kontrol etmeyi öğretmeye başlarsınız.Ana fikri bir süre kapamazlar, bu biraz zaman alır. Üçüncü olarak başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenmesine yardımcı olur. Böylece bebek ilk başlardaki bencil kimliğinden başkalarını düşünen sosyal bir kimliğe doğru gelişir. Ve son olarak sizin, evinizin ve çocuğunuzun zarar görmesini engellemeye yarar.