Tuvalet eğitimi bebeklerde tuvalet eğitimi çocuklarda tuvalet eğitimi tuvalet eğitimine ne zaman başlanır çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı 10 aylık bebeklerde tuvalet eğitimi bebek 17 aylık bebek tuvaletini çömelerek yapması ne demek bebek neler yer bebek ne yapar bebek oyuncak bebek uykusu bebek kaç saat uyumalı bebek ne yer bebek kilosu boyu bebek çorbası bebek beslenme

Benim annem, kız kardeşimi ve beni 10 aylıkken tuvalet konusunda eğitmeye başlamış. Çevreme baktığımda 3 yaşında olup halen bebek bezi kullanan çocukları görüyorum. Çocuğumu tuvalet için eğitmeye ne zaman başlamalıyım.

Birçok hikaye dinleriz annelerimizden, bunlara göre bundan 30 sene önce her çocuk ilk doğum gününe gelmeden ya da biraz sonra tamamen tuvalet alışkanlığını kazanmıştır. Fakat eğitilen bebekler değil anneleridir. Büyük tuvaletin kontrolünü sağlamak kolaydır. Özellikle her sabah kahvaltı ertesi tuvaletini yapan düzenli bebeklerde veya büyük tuvalet öncesi belirgin işaretler (mesela çömelmek) veren bebeklerde bu eğitim daha kolaydır. Asıl zor olan idrar kontrolüdür.

Tabii bazı çocuklar bezlerini ıslatmadan önce ağlarlar, bu anı yakalayabilmek küçük bir zaferdir. Çünkü iş birliği sağlamak zordur ve çocuk ne yaptığının farkında değildir. Olaylar refleks olarak gelişmektedir. Bu denemeler çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Kontrol kazandığını sandığınız bebek aniden altına kaçırır. Aşağıdaki işaretleri bebeğinizde izlediğinizde, tuvalet eğitimi çok daha kolay, başarılı, kısa süreli olur:

Bebeğiniz büyük tuvaletinin bilincine varmalı (bağırsak hareketlerinin, tuvalet yaptığının), 2-3 saat altını ıslatmadan durmalı, tuvalet için kendi başına giyinip soyunmalı, kuralları anlayabilmeli ve onlara uyabilmelidir. Tabii lazımlık için hazır olmaması, onunla tanışamayacağı anlamına gelmez.

Ne yaptığını bilmesini sağlayın. Çoğıınlukla bebeğin bağırsak hareketlerinin başladığı çok kolay anlaşılır. Çömelir, kendini sıkar, oynamayı bırakır, kızarır. Bebeği bu durumda yakaladığınızda ona ne yaptığını anlatmaya çalışın. Fakat bunu tarif etmek için her defasında aynı kelimeyi kullanın. Sonra onu temizlerken, kirli bezi ona da gösterin.Görsel olarak çocuğun idrar yapacağını anlamak imkansızdır. Banyoda, çıplakken, altını değiştirirken idrar yaparsa, ne yaptığına dikkat çekin. Yine her defasında aynı kelimeyi kullanın. Islak bezini değiştirirken, bezin neden ıslak olduğunu ona anlatın.