Bebeklerde işitme bebeklerde işitme kaybı bebeklerde işitme kaybı belirtileri bebeğim gürültüye tepki vermiyor bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılır bebeklerde kulak sağlığı 1 aylık 1 aylık bebek


Bebeğim etrafindaki gürültülere pek tepki göstermiyor. Köpek havladığı sırada veya büyük kızım yaygara kopardığında uyumaya devam ediyor. İşitme problemi olabilir mi?

Bebeğiniz köpeğin havlamasını veya kızınızın çığlıklarını duymuyor değil, yalnızca bu seslere alışkın. Dünyayı ilk kez rahminizden çıktığında görmüş olsa da, dışarıdaki sesleri ilk defa duyuyor değil. Teypte çaldığınız seslerden araba kornalarına, sirenlere varıncaya kadar her ses huzur dolu rahmin duvarlarından içeriye yansır ve bebek bu sesiere alışır.

Çoğu bebek gürültülere tepki verir; erken bebeklik döneminde ürkerek, üç aylıkken gözlerini kırpıştırarak ve dört aylıkken sesin geldiği tarafa dönerek reaksiyon gösterir. Bu tip sesler ya bebeğin tepki vermeyeceği kadar alışık olduğu seslerdir ya da dikkatlice incelenmezse gözden kaçabilecek hafif bir pozisyon veya aktivite değişikliği görülebilir.

Bebeğinizin işitme problemi olduğundan endişe duyuyorsanız şu testi deneyin: kafasının arka tarafında ellerinizi çırpın ve ürküp ürkmediğine bakın. Ürküyorsa işitebildiğini anlarsınız. Ürkmüyorsa bir daha deneyin; çocukların hatta yeni doğanların etrafı görmezden gelme mekanizmaları güçlüdür ve o sırada bunu yapıyor olabilir. Testi tekrarlayınca yanıt alacaksınız. Eğer alamazsanız bebeğin sese tepki verme biçimlerini başka yollarla gözlemleyin: Sizin yumuşak sesinizle sakinleşiyor mu yoksa ağlamaya devam mı ediyor? Şarkı söylenmesine veya müziğe tepki gösteriyor mu? Alışık olmadığı bir gürültüyle ürküyor mu? Bebeğiniz ses tepki vermiyorsa durumu doktorunuzla görüşün.