Bebeklerde görme bebeklerde gözlerin gelişimi bebeklerde görme problemi bebeklerde görme kaybı bebeklerde göz muayenesi bebeklerde göz kontrolü 1 aylık 1 aylık bebek


Bebeğimin karyolasının tepesine oyuncak astım ve bebeğin renklerden hoşlanacağını düşündüm. Ama fark etmedi bile. Görme problemi olabilir mi?

Büyük olasılıkla problem oyuncaktan daha doğrusu onu astığınız yerden kaynaklanıyor. Yeni doğmuş bir bebek 20-35 cm mesafedeki nesneleri en iyi şekilde görür; bu, rastgele birm esafe değildir ve emzirilen bebeğin annesinin yüzünü görme mesafesi bu kadardır. Karyolasında yatan bebek için bu mesafeden yakını veya uzağı yalnızca bulanıklık ifade eder.

Menzilin dışındaki mesafelerde bulunan parlak veya hareket halindeki nesnelere gözünü diker ama bakacak bir şey bulamaz. Ayrıca ilk aylarda bebek tam karşıya değil sağına ya da soluna bakar. Karyolasının tam tepesindeki oyuncak dikkatini çekmez ancak bir kenara asılan ilgisini çeker. Ama bazı bebekler üç-dört aylık olana kadar hern esneye ilgi gösterirler ve sonra göstermeyebilirler.

Sonuç olarak yeni doğmuş bebeğiniz görebilirancak üç-dört aylık olana kadar tam görmesini beklememek gerekir. Bebeğinizin görme becerisini sınamak istiyorsanız kalem biçimindeki aydınlatıcıyı 25-30 cm mesafeden yüzüne tutun. İlk ayda bebek ışığa kısa süreyle odaklanır (gördüğünü anlayacağınız kadar uzun süre yoğunlaşır). İlk ayın sonunda bazı bebekler görme alanının ortasına kadar ışığı yavaşça takip ederler.

Genelde üç aylık olana kadar bebek bir nesneyi bir taraftan diğer tarafa 180 derece izleyemez. Bebeğinizin gözleri ilk sene içinde olgunlaşacaktır. Birkaç ay süreyle uzağı daha iyi görecek fakat derinliği algılayamayacaktır; bebeklerin bez değiştirme masalarından veya yataktan 9 aylık olana kadar düşmelerinin nedeni budur.