Bebeklerde bıngıldak bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır bebeklerde bıngıldak ne işe yarar 1 aylık 1 aylık bebek 1 aylık bebeklerde bıngıldak


Bebeğimin kafasına dokununca elime çok yumuşak bir çıkıntı geliyor. Bazen de nabzını oradan alabiliyorum. Bu beni korkutuyor.

Bu yumuşak çıkıntı (aslında iki tanedir ve bıngıtdak olarak adlandırılır) göründüğünden daha serttir. Bıngıldakların üzerini kaplayan sert zar onları merak eden kardeşlerin parmaklanma ve gündelik dokunmalara karşı koruma sağlar.

Kafatasındaki bu delikler kemiklerin birleşmemesinden kaynaklanır ve anne-babaları endişelendirmek dışında iki önemli nedenle orada bulunurlar. Çocuk doğarken fötüsün kafasının doğum kanalının şeklini almasını sağlarlar; sert bir kafatası bu geçişi engeller. Daha sonra ise beynin gelişmesine olanak verirler.

İki delikten büyük olan yani öndeki bmgıldak yeni doğanın kafasının tam tepesindedir; baklava şeklindedir ve 5 cm kadar geniş olabilir. Bebek altı aylık olduğunda kapanmaya başlar ve 18 aylıkken tamamen kapanır. Bıngıldak normalde düzdür ancak bebek ağladığında sivrileşebilir ve bebeğin saçları seyrekse ve açık renkse nabız belirgin olarak görülebilir.