1 yaş çocuk gelişimi 2 yaş çocuk gelişimi 3 yaş çocuk gelişimi bebek gelişimi çocuk gelişimi 1-3 yaş çocuk gelişimi 1-3 yaş bebek gelişimi


Bebeğin 1. yaşı yeni bir dönemin başlangıcıdır. Hem kendisi için hem de aileiler için çok önemlidir. O, ilk adımlarını atar, bu adımlar onun birey olma yolundaki ilk girişimlerini simgeler.

Bu dönemde, bebeğin tüm bu girişimleri desteklenmelidir. İkinci yıl, ilk adımlar ve ilk sözcükler bu evrede bebekte görülen en önemli aşamlardır. Yetişkin bir birey gibi, kendi başına kalkıp dolaşabilir, konuşmaya başlar. Yepyeni bir sürenin başlangıcıdır.

Üçüncü yıl, çocuğun her konudan bir oyun üreten sınırsız düş gücü oluşur. Bu yılın sonlarına doğru bir arkadaş topluluğu edinip diğer çocuklarla etkin bir biçimde oyunlar oynayabilir. Bir şey yaptırmak istendiğinde artık görüş bildirmeye başlar.

1-3 yaş arası çocuğun bireysel gelişimi için son derece önemlidir. İlk doğum günü çok özeldir. Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminin başlangıcı olan bu dönem, anne ve babaların da kendilerini yeniliğe hazırlamış olmaları gerekir. Anlama, kavrama ve yetişkinlerle iletişim kurma becerilerinde ilerlemeler görülür. Hareket etme becerisinde artış olur. Daha hızlı emeklemeye ve yavaş yavaş yürümeye başlar. İlk kelimeler ve ilk adımlar da bu yaş evresinde görülür. Yürüme ile birlikte çevresine olan ilgisi daha da artar ve keşfetmeye başlar. Bu şekilde, her gün yeni bir bilgi edinmiş olur. Çeşitli sesler çıkartır ve duyduğu kelimeleri taklit eder. Konuşma yeteneği halen sınırlı da olsa, anlama kapasitesi daha fazla gelişmiştir. Resimlerle, renkli objelerle ve kontrol edebildiği ses çıkaran nesnelerle anlamlı şekilde ilgilenir. Dış dünyayı kontrol edebildiğinin farkına varır. Bu yaşta, yavaş yavaş kurallar koyulmaya başlanmalı. Etrafını keşfetmeye çalışırken, tehlike kavramının ne olduğunu halen bilmediği için istenmeyen kazalar ortaya çıkabilir.