bebeklerde dil gelişimi basamakları

1-3 yaş arası, 3 yaş çocuğu, 1-3 yaş arası bebeklerde zihinsel gelişim, 3 yaş çocuklarda zeka gelişimi, 1-3 yaş arası zihinsel gelişim, 3 yaş çocuklarda zek


1-3 Yaş Arası Zihinsel Gelişimde Karşılaşabileceğiniz Müdahale Gerektiren Kritik Durumlar

1-2 yaş döneminde zihinsel becerilerini ölçmek zordur; çünkü çoğu çocuk bu yaşta henüz yeterince iyi konuşamaz. Örneğin; ne kadar uzaklıktaki nesneleri görebildiği hakkında pek fikriniz yoktur. Fakat çocuğunuzun zihninde neler olduğunu anlamak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları vardır. Bu yaş döneminde zihinsel gelişim açısından dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır: Çocuğunuzun yönlendirmeleri anlayamaması ve takip edememesi bir sorundur. Ancak bu durumu yönlendirmelere karşı isteksizlik durumuyla karıştırmamalıyız. Yönlendirmeleri anlamayan bir çocuk hiç tepki vermez.

Sadece isteksiz olduğu için komutunuzu yapmayan çocuğunuzun ise bakışlarından bile aslında komutu anladığını fark edersiniz. Ortalama bir 18 aylık çocuk oyuncağı yerden alabiliyor ve istediğiniz yere bırakabiliyor olmalıdır. Çocuğunuz sizi gördüğünde mutlu olmalı ve uygun şekilde tepki vermelidir. Örneğin; kollarını uzatarak kucağınıza gelmek istemek ya da sizi gördüğünde gülümsemek gibi. Bunlar, sizi tanıdığı ve sevdiği yönünde işaretlerdir. Duygusal tepki olmaması bir uzmanla görüşmeniz gerektiğini gösterir. 1-2 yaş arası çocuklar etraflarını öğrenmekle çok ilgili olurlar. Bu dönemde çocuğunuzun favori oyunları ya da nesneleri olur. Aynı şekilde hoşlanmadığı şeyler de olmalıdır. Duygu eksikliği ciddi bir sorundur ve çoğunlukla otizmin en önemli işaretlerinden biridir.