yeni doğan şaşkın bebek

3 ay bebek aktivite aktiviteleri, 3 aylik bebek aktivite, 0 3 ay bebek aktiviteleri oyunları nasıl olur, 0 3 yaş arası çocuk aktiviteleri hissedilir mi video hissedilir mi, 0-3 ay arası bebek, 0-3 ay arası bebek oyuncakları, 0-3 ay arası bebek bakımı

Doğumdan itibaren bebeklerin hızla öğrenmeye başladıklarını biliyoruz öyleyse neden onlarla daha eğlenceli vakit geçirmeyelim? Henüz çevresindeki her şeyi algılayıp, anlayamasa da iletişim becerileri, kaba ve ince motor gelişimlerinin destekleyebiliriz. Desteklemeliyiz.

İlk üç ay herkes için zor geçiyor. Anne şaşkın, uykusuz, yorgun. Bebek daha da şaşkın, ürkek, savunmasız, muhtaç. Birbirimizin dilinden anlamak için bebeğimizin konuşmasını beklemek en büyük hata. Oysa onu takip edip, neyi sevip neyi sevmediğini, neye ihtiyacı olduğunu henüz doğduğu gün bile anlayabiliriz. Annelerden bahsediyorum ama!!! Anne kokusuyla büyüyen bebeklerin derdini anneden başka kim anlar?

Bizim ilk 3 ayımız çok kolay geçmedi itiraf etmek gerekirse. Gazlı bir bebekti. Kucakta uyurdu. Gece beni emzik yerine kullanır, her uyandığında tekrar uykuya geçmek için beni isterdi. 12 kere kalktığımı biliyorum. Biliyorum çünkü saydım hatta kimse inanmazsa diye de baş ucumda duran kitaplardan birinin arka kapağına not almıştım. Üstelik gündüz uykuları da çok kısaydı yani gündüz uyanık kaldığı vakit fazlaydı. Bu ne demek? Bebekle daha fazla aktif bir hayat. Tamamen iç güdülerime göre oyunlar yapıyordum Koray’a. Kulaktan dolma bilgiler de var tabii.

Peki biz neler yaptık?

Masaj: Aslında masajın bir aktivite olarak kabul edildiğini bilmiyordum. Ben uyku rutuniydi bizim için. Meğer gün içinde de bebeğe sık sık masaj yapılabilirmiş etkinlik(!) olsun diye. Özellikle de anne için keyifli bir an bebeğine masaj yapmak.
Gıdıklama: Minicik ayaklarının altına gıdı gıdı yapıyoruz. Sonra da bol bol öpüyoruz.
Yuvarlanma: Bir battaniye üzerinde yüz üstü veya sırt üstü yatırıp battaniyenin kenarlarından tutup yuvarlama oyunundan çok hoşlanırdı bizim velet.