anneler bebeğinin gelişimini nasıl destekleyebilir bebek gelişimini desteklemek için yapılacaklar bebeğin gelişimini hızlandırmak için yapılması gerekenler 0-12 ay bebeklerde gelişim 12 aylık bebek 0-12 ay gelişimi


Bebeklerinin gelişimlerinin beklenen yönde olup olmadığı ve gelişimlerini desteklemek için neler yapılabileceği annelerin en çok merak ettiği konuların başında gelir.

Her bebekten belirli aylarda beklenen gelişim özellikleri vardır ancak bebekleri kıyaslamak, karşılaştırmak çok doğru olmaz. Önemli olan ay ay gelişimi takip etmek ve soru işareti olan noktalarda doktora danışmaktır.

Bununla birlikte dönemsel gelişim özelliklerini bilmek ve gelişimi desteklemek son derece önemlidir.

1 – 6 Ay Arası Gelişimi Desteklemek İçin Yapabilecekleriniz

Bebeğinizin güven duygusunun gelişmesi için onu sık sık kucağınıza alın. Her gün biraz daha fazla gelişen beş duyusu sebebi ile bebeğinizle konuşup şarkı söylemeniz onun çok hoşuna gidecektir.

Başlangıçta bebeğin dünyayı keşfi yüzlere bakmak, banyo yapmak gibi şeyler iken daha sonra ilginç desenli, parlak renkli, sesli oyuncaklar ilgisini çekecektir.

2. aydan itibaren baş kontrolü ve keşif için bebeğinizi yüzükoyun yatırmak onun güçlenmesini sağlayacaktır.

3. ay itibarı ile isteklerini daha net belli etmeye başlayan bebeğinize farklı dokularda oyuncaklar ve kırılmaz aynalarla kendini görme fırsatı verebilirsiniz.

4. ve 5. aylarda artık dönmeye başlayan bebeğiniz için gerekli güvenlik önlemlerini almaya başlamalısınız. Ayrıca bebeğinizi gözlemleyerek ilgilerini desteklemeli bir birey olarak gelişimine saygı göstermelisiniz.

6. ayda dişlerin kaşınması arttığı için bebeğinize dişini kaşıyabileceği oyuncaklar vermeniz onun mutlu olmasını sağlar.

7 – 12 Ay Arası Gelişimi Desteklemek İçin Yapabilecekleriniz

7. ve 8. aylarda bebeğinizle ce-e oyunu oynamaya, hayvanların çıkarttığı sesleri taklit etmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin iki eliyle tutabileceği kulpları olan bir suluk ile su içmesi bardağa kolay geçmesini sağlayacaktır. Babası işe giderken “bay bay” yapabilirsiniz. Kısa sürede bebeğiniz öğrenerek taklit edecektir. Bir fotoğraf albümü alarak içerisine aile üyelerinin fotoğrafını koyup ona gösterebilirsiniz.

9. ve 10. aylarda bebeğinizi yavaş yavaş bardağa alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde kaybet- bul oyunları, anne nerede- anne burada oyunları ve parmak kuklaları ile masallar etkili olacaktır.

11. ve 12. aylarda takıp çıkarılabilecek oyuncaklar, kırılmayacak kavanozlar, kapaklar ilgisini çekecektir. Bu dönemde ona kitap okumaya başlayabilirsiniz. Kitabı çekip, ısırabilir, sayfaları çevirebilir, resimleri işaret edebilir. Hepsi ileride kitapları sevmesi için önemlidir. Bazen ilgisini çeken masalları defalarca okumanızı bile isteyebilir. Bu aylarda ona yürümesi ve keşfetmesi için alan yaratın. Evde ayakkabı giydirmekten ve yürüteç kullanmaktan kaçının. Ayrıca, bebeğinizin sizin gözetiminizde kendi kendine bir şeyler yapmasına izin verin çünkü kendine güvenmesi için bu çok önemlidir.