tiksinmiş bebek

çocuklarda tik bozukluğu tik nasıl bırakılır tik bozuklugu tourette sendromu ve tikler hakkında merak ettikleriniz tiklerden nasıl kurtulunur tik bozukluğu tedavisi tik bozukluğu nedir ergende tik bozukluğu


Çocuk psikolojisinde tik bozukluğu, klinik pratikte farklı görünümlerde karşımıza çıkar. Çocuklarda görülen bu tük bozukluklarının nedeni tam olarak ortaya konamamıştır ancak birçok teori ileri sürülmektedir. Tik, birden ortaya çıkan, hızlı, yineleyici, ritmik olmayan, basmakalıp bir motor hareket ya da ses çıkarmadır. Cocugunuzun tik sahibi olmasinin baslica nedenleri soyle siralanabilir :

  • Kuralci ve titiz ana, baba tutumlari
  • Denetleyici ve cocuktan performansinin uzerınde bir seyler bekleyen ana baba tutumlari

Tikler çocuklar arasında sık görülür. Özellikle 7-11 yaşları arasında daha fazladır. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha sık gözlenmektedir.

Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme, boğaz temizleme, ses çıkarma ya da daha karmaşık olabilen tiklerin önemli bir özelliği haftalar ve aylar içinde, hatta gün içinde çevre koşullarının değişimine göre şiddetinin artıp azalabilmesidir. Tikler uykuda belirgin olarak azalır; stres, heyecan, yorgunluk ve hastalık ile artarlar. Tik bozukluğu olanlar tiklerini bir süre için az da olsa baskılayabilirler ama bu süre sonunda tiklerde artış olabilir. Bunu gözleyen anne, baba ve öğretmenler (yanlış olarak) bu çocukların hareketleri bilinçli yaptıklarını, eğer isterlerse hiç yapmayabileceklerini düşünebilirler. Bu da çocuk ve anne-baba arasında sürtüşmelere neden olabilir.