kardeş kıskançlığıKıskançlık; sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutumdur. Her yaş grubunda görülebilen kıskançlık, çocuklarda daha yoğun yaşanır. İnsanı olumsuz etkileyen bu duygu, yetişkinler tarafından kontrol edilemediğinde çocuklarda engellenemez bir karmaşaya yol açabilir.

Reem Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu  kardeş kıskançlığını önlemenin yollarını ve anne-babaların bu konuda nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatıyor…

Çoğu insanda gözlemlenen kıskançlık türü, eğer ortada ilişki için bir tehdit unsuru varsa ortaya çıkar.Örneğin, eşinizin veya sevgilinizin, başka bir insanla görüştüğüne dair, ciddi ipuçları gözlemliyorsanız, içgüdüsel olarak kıskançlık hissetmeniz mümkündür.Bu tarz bir kıskançlık türü, belki de ilişkinizi yeniden gözden geçirmek ve düzeltmek için bir motivasyon kaynağı olabilir.Bu tarz bir kıskançlık yerinde ve kararınca olduğu müddetçe, sağlıklıdır diyebiliriz.

Kıskançlık Çocuğun Psikolojisini Bozuyor!
Çocuklarda kardeş kıskançlığının, annenin ikinci hamileliğiyle başladığını belirten  bu duygunun 3 ila 8 yaş arasında daha yoğun yaşandığını belirtti.

‘’Bu dönemde çocuklar mantık kavramıyla değil duygu yönlendirmeleriyle yaşamı analiz eder. Ufak bir çocuk için yeni bir kardeş, çocuğun artık anne ve babası tarafından daha az sevileceğine, bütün ilginin yok olacağına, oyuncaklarının bir başkası tarafından alınacağına işarettir. Çocukların kardeş kıskançlığını yoğun şekilde yaşaması davranış bozukluklarına, iştah kaybına ve psikolojik birçok rahatsızlığa yol açabilir’’ derken bu durumun zamanla bir psikiyatri yardımı gerektirebildiğinin altını çizdi.

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri Nelerdir?
Bazı çocuklar kardeşlerini kıskandığını açıkça belli eder; bebeği sevmediğini, onu istemediğini ve evden gitmesini istediğini söyler. Bazen bebeğe zarar vermeye veya anne bebekle ilgilendiğinde aşırı tepkiler göstererek buna engel olmaya çalışabilir.