gece yatma saati

ağlama, bebeklerde ağlama


“Bebeğinizin uykuları düzenli mi? Yoksa sık sık uyanıyor mu?” Bu sorular bebeği olan annelerin birbirlerine en çok sordukları sorular arasında yer alıyor. International Hospital Uzman Psikolog Özden Dandul, “Bebeğiniz sık sık ağlayarak uyanıyorsa uyku probleminden söz etmek gerekir.” diyor.

Bebekler yetişkinlerden çok daha uzun süre uyuyorlar. Onların hem fiziksel büyümeleri hem de duygusal ve bilşsel gelişmeleri için uykunun çok gerekli olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple yeni doğan bebekler günlerinin 2/3 sini yani 16-17 saatini, 3-3.5 saatten uzun olamayan uyku periodları ile geçiriyorlar. 6. haftadan itibaren genellikle bebek gün içinde uyanık kalıp geceleri uyumaya başlıyor. 6. ayında ise bebek gününün hemen hemen yarısını uykuda diğer yarısını ise uyanık geçiriyor. Psikolog Dandul, “Bebeğinin uykularının düzenli bir rutine girmesi ise ancak 12. 16. haftada söz konusu olabilir. Bebeklerin 70%’i 3. aydan sonra düzenli bir şekilde uyumaya başlarken 9. aydan sonra bu oran 90% ‘a çıkar.”diyor.

Psikolojik etkenlere dikkat!

Uyku bozukluğu şayet biyolojik bir nedene dayanmıyorsapsikolojik bir problemden söz ediliyor. Ne zaman uyku probleminden söz edebileceğimiz konusunda ise değişik uzmanların farklı görüşleri vardır. Dr. Dandul bu görüşler konusunda şunları söylüyor: Richman, eğer bebek ya da çocuk geceleri 5 ya da daha fazla kez uyanıyorsa ve uyandığında en az 20 dakika uyanık kalıyor ya da anne babasının yatağına gidiyorsa ve bu durum en az 3 aydır devam ediyorsa burada uyku probleminden söz edebileceğimizi belirtir. Zuckerman ise bebeğin geceleri 3 seferden fazla uyanıp yeniden uyumasının en az 1 saati aldığı durumlarda uyku problemi olduğunu belirtir.”