biberon kullanımıBiberon bir Yaşını aşan çocuğunuzun biberon alışkanlığı devam ediyor, bunun için zaman zaman huysuzluk ediyorsa, telaşa gerek yok! Zararı değil, yararı bile var bu alışkanlığın. Nedenini aşağıdaki yazıda okuyabilirsiniz.

Çocuk eğitimi uzmanlarına bakılırsa, bir yaşına gelen her çocuk, biberon alışkanlığından artık vazgeçrrilmelidir. Acaba bu görüş doğru mudur?
Birçok bebek, bir yaşına gelince, kendiliğinden biberonla ilişkisini keser. Bu arada, günde birkaç kez, biberonunu zevkle kafasına diken çocukları da unutmamak gerekir. Küçük tiryakinin bu zevkine engel olmak, ne derece doğrudur? Bu konuda, biberon düşkünü yavrusunu bu alışkanlığından vazgeçirmeye uğraşan bir anneyle konuştuk. Gündüzleri sütünü bardaktan içen bu çocuğa annesi, bir seferinde gece sütünü de bardakta getirmeyi denemişti. Fakat çocuğun tepkisi sert oldu. öfkeli çığlıklar atarak, bardağı fırlatmak istedi. En sonunda annesi, küçük afacanı sakinleştirmek için, biberonu getirmek zorunda kaldı. Biberonu gören küçük yaramaz, hazla şişeye sarıldı, akşam keyfinin tadını çıkarmaya koyuldu.
Biberon alışkanlığında, katı kurallar konulması, özellikle doğru değildir. Çocuğunu dikkatle izleyen her anne-baba, bunu kolayca anlayabilir. Bebeklikten henüz ayrılan bir çocuk için, biberonun anlamı düşünemeyeceğiniz kadar büyüktürAnne sıcaklığına benzeyen çekici bir yanı vardır şişenin. Ayrıca emme hareketinin de, çocukları tatmin ettiği unutulmamalıdır.
iki yaşına yaklaşan çocuğun biberondan etkilenişi, daha farklıdır. Emmek isteğini biberonla karşılayan çocuk, eskisi kadar annesine bağlı olması gerekmediğini düşünür. Çocuk, biberonuyia arada-sırada olsa bile, başbaşa bırakılırsa, sinirleri yatışacak, kendi kendine yetmenin tadına varabilecektir.
Bu arada biberona gereğinden çok önem vermek de doğru olmaz. Bir şişe, elbette, hiçbir zaman sevgi ve şefkatin yerini tutamaz. Ağlayan çocuk, annesinin kolları arasında teselli bulur. Böyle bir çocuğa biberonu uzatıp, “Haydi al iç!” demek, yanlıştır. Biberon, ancak basit sorunların çözümünde anneye ve çocuğa yardımcı olur. örneğin, çocuk öğle uykusundan asık suratla uyanır, annesinin türlü maskaralıklarına aldırış etmezse, ona meyve suyu, ya da çay doldurulmuş bir biberon vermek, büyük yarar sağlıyabilir. Biberondan zevk alan küçükler, bir süre yatakta keyif çatacak, ancak bundan sonra neşelerini bulacaklardır. Gündüzleri de plastik bir biberona su doldurarak alçak bir masanın üzerine bırakmak, yararlıdır. Oyun sırasında susayan çocuk, alışkın olduğu yerden suyunu kendi alıp içer, her seferinde annesinin eteğinden çekmek zorunda kalmaz.
Ayrıca odalarında yalnız yatmak istemeyen çocuklara da, biberon pekâlâ arkadaşlık edebilir, iyi geceler dileyerek anne-babasını öpen çocuğa, küçük delikli, içinde biraz ıhlamur bulunan bir biberon verilebilir. Çocuk bunu yavaş yavaş içerken sakinieyecek, tatlı bir uykuya dalacaktır.
Öğle, ya da akşam yemeklerinde, bütün aile masa başında toplanmışken, sofraya bebeğiniz için eczanelerde satılan özel su bardaklarından koyarsanız, sizi taklit etmeye pek hevesli olan çocuğunuz , bu bardaklara kolayca alışacak biberonu unutmakta güçlük çekmeyecektir.
Ancak tabii ki iki yaşından sonra bu alışkanlığın devam etmesinin bazı sakıncalar doğurabileceğini de hatırlatalım.