Bebek davranışları bebeği anlamak bebekle iletişim bebeğim ne demek istiyor bebeğin hareketlerini anlamak


Bana yaklaştığınızı görüp ağlamayı bıraktığımda sana şunu demek istiyorum: “Sana, senin sevgine güvenmeye başladım. Ağladığım zaman bana yardım edebileceğini öğreniyorum.” Aguladığımda, gıgıldama sesleri çıkardığımda, gülümsediğimde, kendimi iyi hissettiğimi, halimden memnun olduğumu anlatmaya çalışıyorum ya da seninle oyun oynamak istiyorum, bazen de senin bana gülümsemenin, benimle ilgilenmenin hoşuma gittiğini anlatmak istiyorum.

Başımı başka yöne çevirdiğimde, vücudumu kıvırdığımda, yorgun olduğumu ya da uykumun geldiğini anlatmak istiyorum. Kendimi rahatsız hissettiğimi, senin yapmamı istediğin şeyi yapmak istemediğimi söylemek için de bazen başımı çeviriyorum. Sıkıldığımda, başka bir şeyle uğraşmak istediğimde de aynı şeyi yapabilirim.

Ağladığımda, hıçkırıklar içinde bağırdığımda acıktığımı, korktuğumu, altımı kirlettiğimi, kakamı yaparken zorlandığımı anlatmaya çalışıyor olabilirim. Bazen korktuğumda, kendimi kötü hissettiğimde beni sakinleştirmen, bana yardımcı olman için de ağlıyorum. Benimle konuştuğunda, bana şarkı söylediğinde ben de gülümseyerek, bacaklarımı sallayarak, bazı sesler çıkararak, kahkaha atarak bunlardan hoşlandığımı anlatmaya çalışıyorum ve bunları yapmaya devam etmeni istiyorum.

Tanımadığım birisi bana yaklaşırken ağladığımda, sana doğru yöneldiğimde bazen yabancılardan korkabildiğimi anlatmak istiyorum. Sen kendimi güvende hissetmemi sağlıyorsun. Aslında tanımadığım kişiler bana yavaş yavaş yaklaşsalar, bana onları tanımam için zaman verseler korkum azalacak. Ellerimi incelediğimde, kaşığı üst üste birkaç defa yere düşürdüğümde, çevremdeki nesnelere uzanıp onları elime almaya çalıştığımda, elimdeki nesneleri ağzıma götürdüğümde bunları hep yeni şeyler öğrenmek için yapıyorum. Dokularını, sertliklerini, sıcaklıklarını, ne işe yaradıklarını bu şekilde öğreniyorum.