bebeklerde parmak emme

3 aylık 4 Aylık 18 aylık bebeğin parmak emmesi bebeğin parmak emmesi bebeğin parmak emmesi zararlı mıdır bebeğin parmak emmesi nasıl engellenir ruyada bebeğin parmak emmesi çocuğun parmak emmesi


Oğlum parmağını emmeye başladı. İlk başlarda memnundum çünkü uyumasına yardımcı oluyordu. Ama şimdi bunun bir alışkanlık halini alacağından ve ileride bunu bırakamayacağından korkuyorum.

Bir bebek olmak kolay değildir. Ne zaman aradığınız tatmin ve rahatı size veren bir şey ele geçirseniz biri bunu sizden almak ister. Bazen de makul bir sebebi olmaksızın. Aslında yaşamın ilk yılında bebeklerin çoğu bir ara parmaklarını emerler; hatta bazıları bu alışkanlığı daha rahim içerisinde iken edinirler. Bu şaşırtıcı değildir.

Bebeğin ağzı yalnızca yemek yemek için değil, araştırma ve zevk için de önemli bir organdır (kısa bir süre sonra sizin de dehşetle fark edeceğiniz gibi, bebeğiniz ne bulursa, ister bir çıngırak ya da bir deliğin dibinden çıkardığı çoktan ölmüş bir böcek olsun, ağzına sokacaktır). Fakat bir bebek daha nesnelere ulaşmadan önce ellerini keşfedecektir -ve yeni keşfedilen bu elleri o harika duysal boşluğa, ağza götürmek ne kadar doğaldır. Ellerini ağzına ilk götürüşü şans eseri olabilir, ama bebek ağız içindeki parmakların hoş bir duygu verdiğini çabucak öğrenir. Çok geçmeden düzenli bir şekilde ellerini ağzına sokacaktır. Sonunda bebekler emmesi en etkili ve tatmin edici parmağın baş parmak (belki en dolgun parmak o dur) olduğunda karar kılarlar ve parmaklarını ağza sokmak yerine baş parmaklarını emmeye başlarlar. Bazıları bir veya iki parmağa ya tüm bir yumruğa yapışırlar. Başlangıçta bunun şirin bir alışkanlık olduğunu düşünebilirsiniz, hatta bebeğinizin sizin müdahalenize gerek kalmadan kendi kendini sakinleştirebileceği bir yol bulmasından dolayı minnettar olabilirsiniz.