bebeklerde ayrılık endişesi

1 yaş bebeğimde ayrılık endişesi var bebeklerde ayrılık korkusu bebeklerde ayrılık korkusu ne zaman başlar bebek ayrılık korkusu bebeklerde ayrılık kaygısı bebeklerde ayrılık anksiyetesi bebeklerde ayrılık kaygısı ne zaman başlar bebekte ayrilik korkusu ne zaman baslar


Bebeğimizi daha önce de bir bakıcı ile bıraktık. Ama şimdi bizi dışarı çıkmak üzere hazırlanırken görünce korkunç bir kargaşa çıkartıyor ve biz de kendimizi çok suçlu hissediyoruz.

Bu, tam anlamıyla onun hissetmenizi istediği duygudur. Fikrinizi değiştirip evde kalmanızın yanında, dışarı çıkmaktan dolayı suçluluk hissetmeniz en önemli kozudur. Anne ve babasını manipüle etmek yolundaki bu davranışını anlayışla karşılamanız gerekmesine rağmen, bunu başarmasına izin vermemelisiniz. Gelişmenin bu döneminde, artmış ayrılık endişesi normaldir ve bu problemle uğraşan pek çok anne babanın korktuğunun aksine, çok nadiren ebeveynlerin yaptıkları ya da yapmadıkları bir şeyin sonucudur. Kısmen, çocuğunuzun artık çok daha iyi bir hafızaya sahip olmasıyla ilgilidir. Paltonuzu giymenizin, çantanızı almanızın ve onu almaksızın “güle güle” demenizin ne demek olduğunu hatırlar ve kapıdan çıktığınız zaman, belirsiz bir süre için yok olacağınızı sezer. Gerçekten de, eğer geçmişte sık olarak onu bir bakıcı ile beraber bırakmadınızsa, geri döneceğinizden yana şüpheleri olabilir. Bebeğinizin yaratmayı başardığı bu suçluluk duygusu bütün gece sürebilmesine rağmen, buna neden olan sahte davranışlar, güle güleler bittikten, kapı kapandıktan ve bebek, devam etmenin boşuna olduğunu anladıktan kısa süre sonra sona erer.