ayağa kalkmaya çalışan bebek

11 aylık bebek yürür mü bebekler ne zaman tek başına dikilir bebeklerde yürüme bebekler ne zaman yürür bebeklerde ayağa kalkma 11 aylık bebek ayağa kalkarmı bebeğim yürümüyor bebeğim ne zaman yürüyecek


Ara sıra denemesine karşın, bebeğim henüz kalkmayı beceremiyor. Normal olarak gelişip gelişmediği konusunda endişe ediyorum.

Bebekler için yaşam, hiç sonu gelmeyen fiziksel, entelektüel ve duygusal bir yarıştır. Büyüklerin çok büyük hediye kabul ettiği yuvarlanma, oturma, ayağa kalkma gibi yetiler çocukların hatırı sayılır eforlarıyla aşılan büyük engellerdir. Daha birçok yeni efor da sırada beklemektedir. Kimi bebekler bu yeteneği erkenden beşinci ayda elde ederken, kimisi de bu iş için ilk yaş gününe kadar bekler. İşte bu iki uç noktanın arasındaki dönemde çoğu çocuk ayakta duramaz ve düşer.

İlk kalkışında çocuğun ağırlığı da çok önemlidir. Hafif bir çocuk ağır olana karşı daha az bir eforla kalkabilir. Öte yandan güçlü ve iyi kordine bir bebek ne kadar ağır olursa olsun erken kalkabilir. Bütün gününü pusette, bebek taşıyıcısında geçiren bebeğin egzersiz yapmak için pek vakti olmayacaktır. Ayrıca her dengede durmaya çalışmasında ona problem yaratacak kırılacak eşyalarla çevrili bir bebek de ayağa kalkmayı istemeyecektir. Kaygan ayakkabı ve çoraplar çocuğun kalmasını zorlaştırır ve çok fazla düşmesine sebep olup bu iş için olan şevkini azaltabilir. İyi ayakkabılar ve kaymayan çoraplar çocuğun işini kolaylaştırır, ona üstünde durabileceği sağlam ayaklar sağlar.