Bebek korkuları bebeklik korkuları bebeklerde korku korkan bebekle iletişim korkan bebeğe nasıl davranmalı bebek korkularını yenme 10 aylik bebekte korku 10 aylık bebekte korku


Bebeğim benim elektrik süpürgesini çalıştırmamı ilgiyle izliyor, fakat sesle birlikte aniden korkuyor.

Çocuk büyüdükçe yüksek seslerden korkmayacaktır.Tabii yine de sesi ilk duyduğunda irkilir. Küçük çocuklar sesin bir tehlikeye işaret edip etmediğini ayıramadıkları için korkarlar.

Çocuğun dünya görüşü geliştikçe, çevresindeki gerçek tehlike faktörlerini anlamaya başlar.Günlük yaşamda sizin fark etmeyeceğiniz birçok şey bebeğinizi korkutabilir. Örneğin; elektrikli süpürge, mikser, siren sesi, sifon sesi,köpek havlaması, bebeğin bluzunun başından çıkarılması,bebeği havaya kaldırmak… Birçok çocuk bu korkular ile karşılaşır.

Kimi bu korkuları öyle çabuk atlatır ki anne babalar farkına bile varmaz. Daha hareketli ortamlarda yaşayan çocuklar ve kendilerinden büyük kardeşleri olanlar bu korkular ile daha erken tanışırlar. Birçok çocuk büyüdükçe bu korkularını geride bırakır, biraz aptalca bir cesaretle yollarına devam ederler.

O zamana kadar onlara korkuları ile baş etmede şu şekilde yardımcı olabilirsinız:

Onu zorlamayın. Süpürgeyle onun üzerine gitmek her şeyi daha zorlaştırır ve korkusunu artırır. Bu fobi size ne kadar anlamsız gelse de bebek için çok anlamlıdır. Beklemeli ve bu korku ile kendince uygun zamanda yüzleşmelidir.

Alay etmeyin. Onun korkuları ile alay etmeniz,sadece onun kendine güvenini kırar ve korkusuyla yüzleşmesini zorlaştırır. Bu korkuları onun gibi ciddiye alın.

Korkuları kabul edin ve sempati gösterin.Onun korkularını kabul edin ve rahatlatmaya çalışın, böylece onun yükünü hafifletip korkularından kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.