Çocuğunuza yabancı bir çocuk bakıcısı edinerek onun dil gelişimine nasıl yardımcı olabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Şimdi, ” bu yabancı bakıcı işi de nereden çıktı” diye soranlarınız olabilir. Ama çocuğunuzun dil öğrenimi için erken yaşlarda böyle bir deneyimin onu çok yönlü geliştireceğini unutmamanızı size tavsiye ederiz.

Yabancı bir ülkeden gelen bir çocuk bakıcısının çok pahalı olduğunu düşündüğünüze eminim. Evet, haklısınız. Özellikle eski filmlerden aklınızda kalan bir ön yargıyla bu işi sadece zengin ailelerin çocuklarına sunduğu bir imkan olarak düşünüyor olabilirsiniz. Ancak günümüzde farklı değişim programları sayesinde özellikle genç bireyler çocuk bakıcılığı yapmak için farklı ülkelere gidebiliyor ve hem kendi deneyimlerini hem de sizin ve çocuğunuzun deneyimlerini zenginleştirebiliyorlar. Siz de bu programlardan birini düşünebilir ve çocuğunuza bu eşsiz imkanı sunabilirsiniz. Bu programların en bilineni ise “au pair” sitemi olarak adlandırılıyor. Şimdi kısaca bu programa bir göz atalım…

“Au pair” nedir?
Özellikle İngiltere, Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri ve ülkemizde uygulanan, 18-27 yaşlar arasında daha çok bayanların tercih edildiği bir programdır. Au-pair anne yardımcılığı olarak da adlandırılır. Au-pair programı en yaygın olarak İngiltere’de uygulanmaktadır. Au-pairlik yalnızca dil değil bir kültür programı olarak da kabul edilmelidir.

Au-pairin Görev ve Sorumlulukları:
Çocukları uyandırmak, yemeklerini hazırlamak, banyo yapmalarına yardımcı olmak, odalarının temiz ve düzenli tutulmasını sağlamak, okula götürmek ve getirmek, derslerine yardımcı olmak, vaktinde uyumalarını sağlamak.
Çocukların sağlık durumları ile yakından ilgilenmek.
Aile akşamları dışarı çıktığı vakitler haftada 2 veya 3 gece çocuklarla zaman geçirmek.
Haftada 2-3 gece çocuklarla birlikte bakıcılık yapmak.
Alışveriş yapmak, genel ev işlerine yardımcı olmak (ütü yapmak, toz almak, evin düzenli ve temiz tutulmasını sağlamak gibi).
Au-pair özellikle tercih etmezse bebek bakımından sorumlu değildir. Genellikle ana okulu ve üzeri yaş grubu çocuklarla ilgilenilir.
Evin telefonunu ve internet bağlantısını ailenin izni olmadan kullanamaz
Ailenin Au-paire Karşı Görev ve Sorumlulukları
Au-paira güvenli bir ortamda kalış, beslenme ve özel oda sağlanmalı
Au-pairi ailenin bir bireyi olarak görmeli, uyum sürecinde yardımcı olmalı.
Aileler au-pairin haftalık cep harçlığını eksiksiz ve düzenli ödemek durumundadır.
Au-pairin düzenli olarak bir dil okuluna gidebilmesi için uygun zaman sağlanmasına yardımcı olmalıdırlar