çalışan anne ve çocuk bakımıÇocuğunuza bakıcı bulmak konusunda agresif olmalısınız. Utanmayın ya da çekinmeyin: soru sormaktan korkmayın ve işlere burnunuzu sokun. Cesur olun. Önemli bir karar veriyorsunuz ve anne baba olarak her hakka sahipsiniz (hatta biraz paronayak bile olabilirsiniz).

Gözlerinizi Dört Açın

Çocuk bakıcısı bulmak konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli iki konu fiziksel ortam ve çocuk- yetişkin etkileşiminin doğasıdır.

Fiziksel Ortam

Çocuğunuzun vaktinin büyük çoğunluğunu geçireceği yer temiz ve güvenli olmalıdır. Fakat bu konuda aşırıya kaçmayın çünkü sonuçta o bir çocuktur. Oyuncakları, masaları ve sandalyeleri kontrol edin. Çocuğunuzun yaşına uygunlar mı? Ayrıca iyi durumdalar mı? Duvarlardaki resimler çocuğunuzun öğretmeninin resimleri mi yoksa hiçbir yardım almayarak kendi yaratıcı yetenekleriyle resim yapan çocukların mı?

Odaya çocuğunuzun gözleriyle bakmaya çalışın. Oyuncaklar, resimler ve diğer eşyalar çocuğunuzun kullanabileceği seviyede mi? Şimdi de odaya güvenlik açısından bakın. Odayı ayıran paneller (eğer varsa) öğretmenlerin odanın tümünü görebileceğini kadar alçak mı? Modern kreşlerin bir kısmında video kamera bile kullanılmaktadır.

Çocuk- Yetişkin Etkileşimi

İkinci olarak odada olup bitenlere dikkat etmelisiniz. Çocuklar mutlu, sağlıklı ve neşeli görünüyorlar mı? Buranın çocuklarla dolu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Er ya da geç aralarında tartışma çıkacak ya da bir kaza olacaktır. Bu gayet normaldir. Bu gibi durumlarda bakıcının duruma nasıl mücadele ettiğini görmelisiniz. İdeal olarak bakıcı sakin olmalı ve çocukların aralarındaki sorunu çözmek için onlara yardım etmelidir.