bebeklerde yanıkÇocuğun başına yanık kazası geldiğinde en önemli şey, çabuk hareket etmektir. Yazık olan bölgeyi 10 dakika süreyle soğuk suda tutun. Suyun buz gibi soğuk olması gerekmez. Yalnızca derinin sıcaklığını düşürmek ve hasarı en aza indirgemek için yeterince soğuk olmalıdır.

Eğer yanığa değmeyecek şekilde çocuğun üstündekini çıkartabiliyorsanız çıkarın; eğer yanık deriyi sıyırabilecek durumdaysa, üstündekilere hiç dokunmayın. Yanık bölgenin şişmesi olasılığına karşı, kemer ve takıları çıkartın. Küçük bir yanığı temiz tutmak için üstünü gevşek bir biçimde ince plastik şeritle ya da tüylü olmayan bir madde ile kaplayın. Yanık su toplayabilir. Su topladığında patlatmayın çünkü mikrop kapabilir. Yanığın çapı 30 mm’den büyükse de hekime danışın.

Büyük yanık şoka neden olabilir ve bu durumda acil tıbbi müdahale gerekir. Şiştiğinde gerilmemesi için ince plastik şeridi uzunlamasına gevşek olarak kapatın. Eğer gerekirse, daha çabuk iyileşmesini sağlamak için delik açarak sarabilirsiniz. Her ihtimale karşı çocuğu hastaneye götürmeniz tavsiye edilir. Çocuk bazen şoka girebilir. Şoka giren çocuktaki belirtiler yüzünün bembeyaz olması, buz gibi olması ve solup alıp vermenin hızlanmasıdır. Böyle olası durumlarda çocuğu yatırın, ayaklarını 30 cm yukarıya kaldırın, üstüne bir pike örtün ve acil servisi arayın.

Yanık derken sadece akla fiziksel yolla ya da bir kaza ile oluşan yanıklar gelmemelidir. Bir diğer önemli konu çocuklarda güneş yanığıdır.