uyku düzeniEv kazalarının birçoğu, dört yaşından küçük çocukların başına gelmektedir. Evde alınacak birkaç önlem, bu kazarları önleyebilir. Aile, evden uzak olduğu zaman ve çocuk, aç, yorgun ya da hasta olduğu zaman bu kazaların başına gelme olasılığı, normale göre daha yüksektir. Özellikle, bu zamanlarda, çocuğu göz önünden ayırmamak, yapılması gereken en önemli harekettir.

Çocuğun keşfetme merakı ve enerjisi, sağduyusunun önüne geçer. Bu yüzden, çocuğun başına ev kazası gelebilmektedir, ancak aile, çocuğun güvenliğini sağlamak için gerekli düzenlemeleri yaparak bu kazaların önüne geçebilir.

Mutfak, çocuk için en tehlikeli kullanım alanıdır. Yemek yaparken, çocuğun mutfağa girmesi engellenmeli ya da oyun parkına götürülmelidir. Aksi takdirde, bireyin yoğun oluşu ile çocuk tehlikeye girebilir. Mutfakta yer alan gereçlerin, çocuğun sağlını tehlikeye atılmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Naylon torbaları ve gıda örtüleri, çocuğun erişemeyeceği yere koyulmalıdır. Spiral kablolu aletlerin kabloları kısa tutulmalıdır. Sıçak içecekler, mutfak tezgahının gerisine koyulmalıdır. Bıçak gibi kesici özelliğe sahip gereçler, çocuğun açamayacağı çekmecelere koyulmalı ya da kilitlenmelidir. Ocağın çevresine koruyucu taktırılmalı, tencere sapları yana ya da arkaya çevrilmelidir. Aynı zamanda, öndeki ocaklar yerine arkada ocaklar kullanılmalıdır. Fırın sıcakken, fırın kapağının dokunulmasına izin verilmemelidir. Buzdolabı, her mutfağın vazgeçilmez bir ürünüdür. Bu yüzden, çocuğun açamayacağı bir kilit takılmalıdır. Çöp kutusu, çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyulmalıdır. Temizlik malzemeleri ve deterjan, çocuğun açamayacağı bir dolapta saklanmalıdır. Sofrada, sıcak yemekler masanın ortasına koyulmalıdır. Aynı zamanda, masa örtüsünü çekebilme ihtimali göz önünde bulundurularak, devirmemesi için örtü kullanılmamalıdır.