bebek bakıcısı2Anne ile çocuk arasındaki temel güven ilişkisi olan bağlanma süreci ilk 18 ayda gerçekleşiyor. Bu yüzden eğer imkanınız varsa 18 aylık olana kadar bebeğinizle  birebir sizin ilgilenmeniz çok daha faydalı. Ancak izin süreniz, iş imkanlarınız buna uygun değilse 6. aydan itibaren çalışma hayatına dönebilirsiniz. Emzirme döneminin en az 6 ay olması beklendiğinden bebekle birlikte geçirilen bu süre son derece önemli.

Çocuğunuza bakacak kişiyi seçerken kim olduğundan çok özelliklerini gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu kişi ister aile büyüklerinden biri olsun, ister bakıcı olsun önemli olan sizin o kişiyle iyi iletişim kurabilmeniz. Bunun dışında devamlılığı çok önemli. Bazı anneler ‘’biraz anneanne baksın, biraz babaanne baksın’’ şeklinde çözümler üretiyorlar. Bu durum ciddi anlamda uzun vadeli sorunlara neden olabiliyor. Çünkü her yetişkinin çocuk yetiştirme tarzı farklı. Tutarlı bir süreç oluşturulmazsa uzun vadede anne-babanın otorite ve sınır problemi yaşaması mümkün.
Bakıcıya karar verdiyseniz
Diyelim  ki çocuğunuza bakıcının bakmasına karar verdiniz. O zaman ilk akla gelen soru ‘’Nasıl bir bakıcı seçilmeli?’’ oluyor. Uzman Pskikolog Çağla Tuğba Dortluoğlu bu konuda şöyle diyor:
‘’ Bakıcı seçiminde en önemli kriter çocuk olmalı.  Çocuklar kendileri için uygun olmayan kişiyi hissediyor. Bebekler sevmedikleri ve güvende hissetmedikleri kişinin kucağına gitmezler. Bebeğiniz sizin en önemli belirleyiciniz olsun. Sonrasında bakıcının yaşı oldukça önemli. Yaşı büyük bir bakıcı çocuğun ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalırken, oldukça genç ve çocuk bakma konusunda deneyimsiz biri de sorun teşkil edebilir. Bebeğe bakan kişinin  tutarlı olması ve sık sık değişmemesi oldukça önemli. Sevecen, ilk yardım bilgisi olan, sabırlı bir kişi olması da göz önünde bulundurulmalı.
Sizden ayrılmak istemezse 
Bebeğiniz küçükken sizin işe gittiğinizi fark etmiyordu ancak büyüdükçe evden çıktığınızı anlamaya ve arkanızdan ağlamaya başladı. Bu durumda ne yapmalısınız? Unutmayın ki bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizin yaşadıklarınızın, hissettiklerinizin, söylediklerinizin farkında. Bu yüzden bebeğinizle konuşmayı hiçbir zaman bırakmamalısınız. Eğer çocuğunuzla sağlıklı bir ilişki kurmayı başardıysanız, onunla konuşup her şeyi anlatarak işe gidebilirsiniz. Ona karşı her zaman dürüst olun, ‘’o daha bebek anlamaz’’ diye düşünmeyin.  İşe gitmeniz gerektiğini, akşama yine gelip onunla oyun oynayacağınızı, birlikte yemek yiyeceğinizi ve onu uyutacağınızı söyleyerek işe gidebilirsiniz. Ancak söylediklerinizi mutlaka gerçekleştirin ve tutarlı olun.
Bakıcı ile vedalaşma zamanı gelince 
Genelde 2 yaşına kadar çocuğunuza bakıcının bakması uygun.  İki yaştan sonra  bakıcının yanı sıra kısa süreli oyun grupları da çocuğun gelişimi açısından fayda sağlıyor. Sonrasında çocuğunuzun yaşı ilerledikçe okulda kalma süresini kademeli olarak artırarak bakıcı ile çalışmaya son verebilirsiniz.