bakıcııÇocuğunuzun bakıcınıza ya da kreşe nasıl bir tepki vereceğini asla bilemezsiniz. Etrafındaki oyuncakları ve arkadaşları gördüğü zaman sizi tamamen unutabilir. Ya da kreşin veya bakıcının ilk günü etrafı keşfeder fakat sizin de yanında olmanızı ister.

Eğer çocuğunuzu kreşe ya da bakıcınıza ilk kez bırakıyorsanız bu geçişi alıştıra alıştıra yapın, onu birdenbire yalnız bırakmayın. Çocuğunuzu öylece bırakıp gidemezsiniz. Bu sadece çocuğunuz için değil, çocuğunuza bakacak kişiler için de oldukça zor bir duruma neden olur ve elbette sizin için de.

Bu durumda aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

1. Gün: Sabah çocuğunuz ile beraber kreşe gidin ve öğle yemeğini beraber yiyin. Böylece öğle yemeğinin de nasıl yapıldığını görme şansınız olur. Öğle yemeğinden sonra beraber evinize dönebilirsiniz.

2. Gün: Çocuğunuzla birkaç saat geçirin. Yerinize oturun ve çocuğunuzu diğer çocuklarla oynaması için motive edin. Sizi göz ucuyla bile görmek onu oldukça rahatlatacaktır. Birkaç saat sonra bir müddet odadan ayrılın. Ardından geri dönün ve çocuğunuzu kreşten alın. Onu yalnız bırakırken çocuğunuzun geri geleceğinizi bildiğinden emin olun. Asla geri dönmemezlik etmeyin. Eğer gelip onu almazsanız size olan güvenini yitirebilir ve bu durum gelecekte aranızda büyük sorunlara neden olabilir.

3. Gün: Çocuğunuzla kreşe gidin ve birkaç saat yanında durun. Ardından onu öpüp hoşça kal deyin fakat daha sonra onu almaya geleceğinizi mutlaka söyleyin. Günün sonunda gelip onu alın.