Çocuğunuza bakacak olan kişi bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak, ilk eğiticisi olacak! Bu yüzden bakıcı seçmek gerçekten çok titizlik gerektiren ve zor olan bir süreçtir. Nelere dikkat etmelisiniz? İlk kriterleriniz neler olmalı? Bunlardan size bir demet hazırladık. Aralara da görüşmede beklentileriniz neler olmalı? Neler istemelisiniz? Neleri konuşmalısınız? Serpiştirdik. En önemlisi çocukları çok seviyor olmalı diye vurguladık! Sizin iletişiminiz bakıcıyla ne kadar iyiyse çocuğunuzun o kadar mutlu olacağının altını çizdik. Siz bakıcınıza ne kadar patronculuk oynamadan mesafeli fakat aileden birisi gibi davranırsanız bakıcınızın da çocuğunuza bakmayı iş olarak görmeyeceğini belirttik.

 • Çocuk bakımı büyük bir özveri, sorumluluk ve sabır gerektirdiği için bu mesleği yerine getiren kişiler işini severek yapıyor olmalı, içinde gerçekten çocuk sevgisi taşıyor olmalı. En iyi okullarda okumuş olması çocuğunuza iyi bakabileceği anlamına gelmez. Bu yüzden bakmanız gereken tek şey aldığı eğitim olmamalı.
 • 2 yaşından sonra çocuğunuzun sosyal, duygusal, zihinsel gelişimlerine doğru desteği verebilmesi için eğitim durumunu baz alabilirsiniz. Tabii ki yine çocuk sevgisi fazla olan birisi olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sevgi dolu, samimi, güler yüzlü, etrafına pozitif enerji saçan bir yapıya sahip olmalı.
 • Hijyen konusunda özenli, kişisel bakımına önem veren çocuğunuza rutin bakım ve temizlik eğitimi verirken örnek olabilecek birisi olmalı.
 • Özel hayatı düzenli olmalı. Size güven vermeli.
  İletişimde ilk an her zaman önemli olduğu gibi bakıcı seçiminde de son derece önemlidir.
 • Karşılaştığınız ilk an aldığınız elektriği göz ardı etmeyin. Özellikle annelik içgüdünüz sizi pek yanıltmayacaktır.
 • Ailenize uyum sağlayıp sağlayamayacağını iyi gözlemleyin. Beklentileriniz ne ise net olarak dile getirin ve görüştüğünüz bakıcıdan da net olmasını isteyin. Sonradan sorun yaşamaktansa baştan bilmek daha önemli.
 • Bebekler 7. aydan itibaren çevresinde konuşulan dili hafızasına kaydetmeye ve öğrenmeye başladığı için çocuk bakıcınızın diksiyonunun iyi olmasına dikkat edin.
 • Çocuğunuza koymak istediğiniz kuralları, vermek istediğiniz eğitim modelini bakıcınıza anlatın ve ondan bu özelliklere dikkat ederek bebeğinizle ilgilenmesini rica edin. Gündüz bakıcının izin verdiği şeye akşam siz izin vermiyorsanız ya da tam tersi bu çocuğunuz için büyük bir ikilem olacaktır.
 • Bakıcınızdan sağlık raporu isteyin, bulaşıcı bir hastalık taşımıyor olması önemli bir nokta.
 • Bunlar ilk seçimde atlanmaması gereken hususlar. Fakat çocuğunuzun en iyi eğitimi alabilmesi için, sağlıklı bir ruh haline sahip olması, en önemlisi mutlu olması için bakıcınızla bir takım olmak zorundasınız. Mesafenizi koruyun fakat o nasıl ki çocuğunuzu sevgiyle büyütüyorsa sizin de bakıcınızı sevgi ve saygıyla çalıştırmanız gerekli. Ona kendi ofisinizde çalıştırdığınız personel muamelesiyle yaklaşmanız aranızda ki iletişimin eksik kalmasına sebep olacaktır. Bu da zamanla kurduğunuz bağın zarar görmesine neden olarak bebeğinize yansıyan olumsuz durumlar ortaya çıkacaktır.

Bakıcının size, sizin bakıcıya alışma süresi olduğu gibi bebeğinizin de bakıcısına alışma ve en önemlisi güven duyma süresi vardır. Siz bakıcınıza sert davranırsanız bebeğiniz bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Eğer bakıcınız mutsuz olursa bu mutsuzluk dolayısıyla bebeğinizi etkileyecektir. Aranızı iyi tutmakta fayda olduğu kadar bakıcı seçerken hislerinize ve sağ duyunuza kulak vererek adaylar arasından sevebileceğinizi hissettiğiniz kişilere öncelik verin.