kitapların üstünde dağılmış kız bebekBebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için onunla birebir iletişim kurmalısınız. Bunun içinde bir yaşına geldiğinde bol resimli, kalın kapaklı ve sayfalı, renkli görseller içeren kitaplar alırsanız ve ona okursanız kaliteli vakit geçirmenin yanı sıra eğlenceli zaman dilimini de paylaşmış olursunuz. Hangi dönemde ona kitap okumaya başlamanız gerektiğini Çocuk Psikologu Seval Uslu Yazıcı’ya sorduk.

Aslında hayatımızın her döneminde başucumuzdan ayırmamamız gereken kitaplar bebeğimizin gelişimi içinde çok önemli araçlardır. Çevrenizdeki ses, koku, tat, renk, şekil, dokunma gibi tüm uyaranlar bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun beyninde yer edinmeye ve işlenmeye başlar. Uyarılan beyin hücreleri birbirleri ile etkileşime girerek milyonlarca sinaptik bağ oluşur. Bu bağlar aslında bebeğinizin tüm hayatı boyunca da kullanacağı beyin kapasitesinin temellerini oluşturmaya başlamıştır.

Ağaç yaşken eğilir deyiminde olduğu gibi bebeğiniz de hayata merhaba dediği ilk yıllarında ne kadar çok kaliteli uyaran ile tekrarlı olarak karşılaşırsa, bu bağlar o kadar çok korunur ve kullanılır. Bu noktada anne baba olarak mümkün olduğunca bebeğinizin zihinsel gelişimini destekleyen onun görsel, işitsel ve dokunsal duyularını harekete geçiren kitapları tercih etmeniz gerekir.