23 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Bu haftalarda sırt ağrılarınız olabilir. Bu ağrılar dengesiz bir şekilde karnın ön kısmında taşınan ağırlığın karşılanması için omurga ve etrafındaki kasların yüklerinin artmasına bağlıdır. Bu dönemde doğumun yaklaşması nedeniyle anksiyete (gerginlik), sık idrara gitme, mide yanması, bacak krampları yüzünden gece uykularınız bölünebilir. Bebeğiniz de tamemen minyatür bir görünüme kvuşmuştur. Bebek bu haftada sanki içeride taklalar atarmışcasına özgürce hareket eder. Elinizi karnınıza koyduğunuzda bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedebilir, hatta bu hareketler dışarıdan gözle bile fark edilebilir. .

Bu ayda Doppler ile ileri tetkik yapılabilir
Bu ayda Doppler ile ileri tetkik yapılabilir Bebegin kalbinin ultrasonografide en iyi değerlendirildiği haftalar 22-24. haftalardır. Gerekirse renkli doppler ve ekokardiografi ile kalpte yapısal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu ayda hem bebeğin hem de annenin gerekli damarlarının doppleri yapılabilir. Özellikle annenin rahmini besleyen damarlarının dopplerleri, ileride bebekte düşük doğum ağırlığı ile ilgili bir problem gelişip gelişmeyeceği konusunda bilgi verecektir.

Bebeğinizde olan değişimler
Bu ayda Doppler ile ileri tetkik yapılabilir Bebeğinizin baş – popo uzunluğu 20 cm, ağırlığı 560 gr kadardır. Vücut oranları daha çok yeni doğan bir bebeği andırmaktadır. Cilt hala kırışıktır. Bebeğiniz hızla kilo almaya devam edecektir. Lanugo kılları daha koyu bir renk alır. Akciğerlerde ileride nefes almasını ve akciğerlerin hava keseciklerinin açık kalmasını sağlayacak olan surfaktanat denen madde gelişmeye başlar. Bebeğinizin tırnakları tamamen gelişmiştir. El, ayak, kol ve bacaklarını düzenli hareket ettirerek günlük hareketlerini yerine getirmekte ve kaslar gelişmektedir. Bu hareketler anne tarafından daha güçlü olarak hissedilmektedir. Bebek artık erken doğum sınırına yaklaşmıştır.