14 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Rahiminiz artık dışarıdan hissedilebilir derecede büyümüş, leğen kemiğinin üstüne çıkmıştır. Gebeliğin dışarıdan belirgin bir şekilde görülebilmesi 14-20 haftalar arasında olur. İlk gebelikler bir sonrakilere göre daha geç belirginleşir. Çünkü ilk gebelikte gevşeyen karın kasları bir sonraki gebeliğin daha hızlı belirginleşmesine neden olur. Rahmin hızla büyümesi nedeni ile karın kaslarında gevşeme, ciltte (kalça, karın, bacak ve göğüslerde) çatlaklar (stria gravidarum) görülebilir.

Gebelik hormonlarınız bu gebelik haftasında artık maksimum seviyeye ulaşmışlardır ve daha fazla artış göstermezler. Bu da bulantılarınızın ve yorgunluk hissinizin kaybolacağı, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz anlamına gelir.

Bu gebelik haftasından itibaren göğüs ve karındaki toplardamarlar daha da genişler. Meme uçları büyür ve rengi koyulaşmaya başlar. Meme dokusu emzirme için yapmaya başladığı hazırlıkları hızlandırmaktadır.

Çatlaklar
Gebelikte ortaya çıkan cilt çatlaklarının temelinde cilt altındaki bağ dokusunun içerik ve düzenlenmesindeki kişisel farklılıklar yatar. Çünkü her gebede çatlak olmamaktadır. Çatlaklar sıklıkla kalıtsal özelliklere bağlı olarak anne adaylarının %50’sinde oluşurlar. Estetik görüntü bozukluğu yaratacak çatlaklar oldukça enderdir. Cilt çatlaklarının önlenmesi için maalesef hiçbir krem etkili değildir. Sadece nemlendirici özelliklerinden yararlanılabilir. Vazelin, badem yağı, bebe yağı gibi kremler de kullanılabilir. Unutmayınız ki cildinizin çatlaması daha çok doğuştan var olan bir takım nedenlere bağlıdır ve bunlar sonradan düzeltilemez.