meyve tabağı

6 ay 2 haftalık bebeklerde meyve püresi, 6 aylık bebek beslenmesi


Küçük bebeğiniz için sıvı alımının önemini biliyor musunuz? “Bebek bedeninin %70’i sudur” desek konunun önemine vurgu yapabiliriz sanırım. Bu noktada meyve suları bebeklerin gün içerisinde kaybettiği sıvı miktarının bir bölümünü karşılamakla birlikte, vitaminleri sayesinde de hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Ancak bebeğinize meyve suyunu ilk altı aydan sonra vermeyi ve anne sütünden hemen sonra vermemeyi tercih etmelisiniz. Başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini, meyvelerin besin değerlerini ve kokteyl örneklerini Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse’ye sorduk.

Yaşamın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde bebeklerin yaşaması, sağlıklı büyüyüp gelişmelerinde, yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de en önemlisidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür.

Beslenme alışkanlıkları kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi pek çok hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme birçok kronik hastalıktan korunmada etkili olmaktadır. İleri yaşlarda görülen birtakım rahatsızlıkların temeli henüz küçük yaşlarda atıldığı için yaşamın her döneminde besin alımına dikkat etmek gerekmektedir. Yüksek oranda sebze ve meyve tüketimi birçok kronik hastalıktan korunmada etkili olmaktadır.