25 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Karın içinde rahmin hızla büyümesine bağlı olarak mide yanmaları ve hazımsızlık daha da artmıştır. Çocuk hareketlerinin en iyi duyulduğu dönemdir. Karın cildinin gerilmesine bağlı ciltte kaşıntı sıklıkla görülür.

Bu dönemde şeker yüklemesi ve kan sayımı yapılmalıdır
Doktorunuz 24 -28. haftalarda 50 gr glukoz (şeker) yükleme testi isteyecektir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan gebelerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen (iri bebek, zor doğum vb.) şeker hastalığı (gestasyonel diabet) açığa çıkarılmaya çalışılır. Aç veya tok karna (tercihen açlığı takiben açlık kan şekeri ölçüldükten sonra) 50 gr glukoz (şeker) verildikten 1 saat sonraki kan şekeri ölçümü 140 mg /dl altında olmalıdır.

Yine bu dönemde doğum öncesi kan durumunu tespit etmek amacıyla kan sayımı yapılmalıdır. Eger her kontrolde düzenli olarak yapılmıyorsa, en azından bu dönemde doğumda gelişecek olası bir kanama problemine karşı vücut demir depoları gerekli olursa yedeklenmelidir.

Bebeğinizde olan değişimler
Bebeğinizin baş – popo uzunluğu 22 cm, ağırlığı 780 gr kadardır. Cilt artık şeffaf görünümünü kaybetmektedir. Vücuduna bol gelircesine cilt kıvrımlarla kaplıdır. Kalp atımları stetoskop ile veya bebeğin pozisyonu da uygunsa annenin karnına kulağını dayayan biri tarafından duyulabilir.

Kulak tam anlamıyla gelişmiş ve yüksek seslere tepki verir hale gelmiştir. Beyin hızla gelişimini sürdürmektedir. Baş gövde orantısı normale gelmiştir. Kalın barsakta bebeğin ilk kakası olan mekonium birikmeye başlamıştır. Bazı bebekler doğumdan önce de mekonyumunu yapabilir ve bu doğum sırasında akciğerlere kaçabilir. Bu çok riskli bir sorundur.