bebek keşif 

Bebeğiniz doğduğun zaman cildi verniks denilen koruyucu beyaz bir madde ile kaplıdır. Bu madde, yıkanarak çıkarılabilir ya da kendi kendine yok olabilir. Zamanından geç doğmuş bir bebeğin cildi kuru ve pul pul görünümünde olabilir. İlk birkaç hafta içinde bebeklerin çoğunun cildinde lekeler, kırmızı noktalar ya da kızarıklıklar oluşur. Bunlar zararsızdır ve tedavi gerektirmeden kendi kendine yok olur. Dolaşım sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeni ile ciltte renk değişiklikleri görülebilir, ya da bedenin bir tarafı kırmızı iken öteki tarafı soluk renkli olabilir. Doğum lekeleri yaygın olarak görülür ama çoğu geçici lekelerdir. Doğumdan hemen sonra bebeğiniz ebe ya da hekim tarafından muayene edilerek sağlıklı olup olmadığına bakılır. Bebeğiniz cildi buruşuk, kırmızı veya lekeli, gözleri şiş olabilir. Bu sağlıklı bebekler için normal bir durumdur.

Göbek bağı kesilmeden önce sıkıştırılarak bir bölümü alınır. Kalan bölümünde enfeksiyon oluşumunu önlemek için gerekli tedavi yapılır. Bu bölüm genellikle pörsür, kurur ve bir hafta ile on gün içinde düşerek göbek deliğini bırakır. Bu süre içinde tüm yapmanız gereken, göbek bağını temiz su ile yıkayarak temizlemek ve kurulamaktır. Bir akıntı veya kanama olursa hemen bir doktora veya ebeye haber verilmelidir.

Bebeğin Kafası
Yeni doğmuş bir bebeğin kafası bedenine oranla daha büyüktür. Doğum esnasında vakum kullanılmış ya da bebeğin kafası kavranarak çekilmiş ise kafa yamuk ya da uzamış görünebilir. Bu geçici durum bir ya da iki hafta içerisinde düzelecektir. Baskı nedeni ile kafanın arkasında yumuşak bir şişlik bulunabilir; bu da kısa sürede kaybolur. Bazı bebeklerin kafasının bir ya da her iki yanında kist gibi yuvarlaklar bulunabilir; bunlara Sefalhematoma adı verilir ki kaybolmaları birkaç ayı bulabilir. Bıngıldaklar, kafatası kemiklerinin henüz tam olarak birleşmediği yumuşak noktalardır. Bu noktalarda kemik bulunmamasına karşın, zarla kaplanmıştır ve nabız atışı hissedilir. Dikkatli olunduğu taktirde bebek için bu noktalarla ilgili bir tehlike yoktur. Arka bıngıldak 6 ile 8 hafta içerisinde kapanır, ancak daha büyük olan ön bıngıldak 18 ay ile 2 yıl arasında kapanır. Eğer bıngıldaklar içeriye doğru çökük ise, bebekte dehidrasyon yani susuzluk var demektir. Bıngıldakta şişme meydana gelmesi menenjit gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Derhal hekime yönlendirilmelidir.