empati kurmak bebekÇocuğunuz henüz tam olarak büyümemişken yeni tekrar bir çocuk sahibi olmak isteyebilirsiniz. Fakat daha once küçük yaramazınıza birde yenisinin eklenmesi sizin şu anda dahi yorucu geçen hayatınızı daha da yorucu hale getirebilceğini düşünmelisiniz.Aynı zamanda ilk çocuğunuz büyüdüğünde ve sizinde yaşınızın ilerlemesiyle şu anda katlandığınız bir takım olaylara tahammül edip edemeyeceğinizi düşünmelisiniz.

Çocuğunuzun henüz küçük olduğundan bir kardeşe daha çabuk alışabileceğini ya da çocukların aralarında oldukça yaş farkı olduğunda anlaşmalatıda güç olur düşüncesi yanıltıcıdır. İki veya daha fazla kardeşlerin birbirleri ile iyi geçinmelerinin nedeni aralarındaki yaş farkının az veya çok olması değil kişiliklerinin birbirlerine ne kadar yakın olup olmadığıdır.

Araştırmalar kısa süreli araların ardından çocuk doğurmanın anneyi olumsuz yönde etkilediğini gösterirler. Bir anne kendini yeni bir çocuğa hazır hissedip hissetmediğini tam olarak düşünmelidir.Yeni bir çocuk bununla birlikte sorumlulukların ikikatına çıkması, normal hayata dönüş,yapılan planlar ve yeni bir çocukla bu planların ne kadatının gerçekleşeceği bunları teker teker düünmeli ve bunun ardından yeni bir çocuk sahibi olup olmamak konusunda karar verilmelidir. Yeniden bir çocuk sahibi olmak konusunda çelişkiler yaşarken mutlaka bunu eşinizle görüşün. Birlikte yeni bir çocuk için ne kadar hazır olduğunuzu tartışın ve ne zaman yeni bir çocuğa sahip olmak istediğiniz konusunda kararı beraber alın.

Ebeveynler olarak siz belki de artık başka çocuk sahibi olmak istemiyor olabilirsiniz.bu kararnınız elbette oldukça normaldir. Birden fazla çocuğunuz olduğunda hepsinin geleceklerini maddi yönden garanti altına alamayacağınızı düşünüyorsanız ya da ikinci çocuk yetişkin olma evresine girerken sizde yaşlanma evresine gireceğinizi düşündüğünüzden dolayı onun sorunlarına yardımcı olamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz.Ayrıca araştırmalar toplum arasında bilindiği gibi ailenin sahip olduğu tek çocukların büyüdüklerinde bencil ve asi olmadıkları tam tersi kalabalık ailelerin çocuklarına oranla daha mutlu ve başarılı oldukları gözlenmiştir.