Uyku, beslenme ve aktiviteler için düzenli bir programa sahip olmak hayatınızı hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça kolaylaştıracaktır. Ama nereden başlamalı? Aşağıda böyle bir rutini oturtmak için kullanabileceğiniz 7 faydalı ve işe yarayan öneriyi bulacaksınız.

Öncelikle bebeğinizi bir uyku saatine alıştırın

Düzenli bir yatma saatini oturtuktan sonra günlük rutin kendiliğinden düzene oturur.  Uzman Pediatristler bu konuda şöyle diyor: “Düzenli bir yatma saatini oturtmak konusunda en kolay yöntem hem bebek için hem de sizin için her akşam kolayca uygulayıp adapte olabileceğiniz bir rutin bulmak”

Yatma saati rutininin düzenli bir günlük program oluşturma hususunda en önemli adım olduğunu söyleyen Şenyurt, Bunu ilk aylarda zorlamanın mümkün olmadığını fakat 2. aydan itibaren yavaş yavaş pratik etmeye başlanabileceğini belirtiyor.

Rutini basit tutmanın önemli olduğunu belirten Şenyurt, sıcak bir banyo, uyku kıyafetlerinin giydirilmesi, emzirme ve sonrasında ışıkları kapatma şeklinde bir rutinin ideal olduğunu belirtiyor. Emzirme sırasında sakinleşip, kendiliğinden uykuya dalması normal olsada, 3 ila 4. aydan sonra yatağa uyanık olarak yatırmak ve kendisini uykuya dalmayı öğrenmesini sağlamak düzeni oturtmak için önemli bir adım.

Bebeğinize gündüz ile gece arasındaki farkı öğretin

Birçok bebek başlarda gündüz ile geceyi birbirine karıştırır. Gündüz uzun bir uyku akşam güneş batınca bebeğinizin canlanmasına ve hareketlenmesine sebep olacaktır. Gündüz ile gece arasındaki farkı öğretmek, düzenli ve işleyecek bir günlük program oluşturmanın anahtar ilk adımıdır. 8 aylık Can bebeğin annesi Nurcan Hanım’ın bu konuda önerisi şöyle; “Gündüzleri evin aydınlık olduğundan emin olun. Akşamları da tam tersini yaparak evi loş ve sessiz tutun. Gece emzirirken bebeğinizle çok konuşmayın. Onun, geceleri uyumak için, gündüzleri ise sosyalleşip oynamak için olduğunu öğrenmesini sağlayın.”