yeni doğan cildiBebeğin doğar doğmaz banyo yaptırılmaması gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Murat Palabıyık, bebek dış ortama tamamen uyum sağlayıp anne sütü ile beslenmeye başladıktan sonra bebek hemşireleri tarafından ilk banyosunun yaptırılması gerektiğini dile getiriyor. Bunun içinde en uygun zaman ilk 12 -24. saatlerdir. Bebeğin ve annesinin birbirlerinin doğal kokularını hissedebilmeleri için de ilk banyo öncesinde en az 3-4 kez bebeğin annesini emmiş olması gerekir.

Ancak annede Hepatit-B, Hepatit-C, HIV gibi bebeğe bulaşabilecek bir enfeksiyon hastalığı varsa bebeğin cildindeki virüslerin hemen uzaklaştırılması amacıyla doğar doğmaz ilk banyo yaptırılır.

Suyla yapılan ilk banyodan sonra göbek kordonu düşene dek ilk 7-10 gün içinde bebek silinerek de temizlenebilir. Silerek temizleme şu sıralarla yapılmalıdır.

Bebek birkaç kat yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü yatırılır. İşlemler kolay olsun diye tüm giysileri çıkarılıp havlu ile sarılması iyi olur.

Yüz ılık suya batırılmış bir pamukla gözlerinin etrafından başlanarak temizlenir. Daha sonra da yumuşak bir pamuklu kumaş ya da havlu aynı şekilde ılık su ile ıslatılarak burun çevresi, yanaklar alın kulaklar aynı şekilde silinir. Ardından havlu ile yüz kurulanır.

Saç temizliği için de sırtüstü yatan bebeğin başı ensesinden desteklenerek hafifçe kaldırılıp biraz ılık su ile ıslatılır. Bebek şampuanı ile saçlara hafif masaj yapıldıktan sonra tekrar ılık su ile şampuan da temizlenir ve yumuşak bir havlu ile saçlar da kurulanır. Bebek tarağı ya da fırçası ile saçlar taranır.