erken doğum

yenidoğan bebek bakımı ile ilgili bilgiler, yeni doğan bebek bakımı ile ilgili bilgiler, yeni dogan bebek kakimi ile.ilgili.bilgiler, yeni doğan bebeklerle ilgili kültür öğeleri, yeni doğan bakımı ile ilgili sliayt, yeni dogan bebekler ile ilgili bilgiler, yeni doğan bebekler ile ilgili bilgiler, yenidoğan bebek ile ilgili bilgiler


Giyim
Bebeğin giyimi oldukça sade olmalıdır. içine bir zıbın (ya da body) bez ve üzerine bir tulum genellikle yeterlidir. Giysileri yüzde 100 pamuklu olmalıdır. Önceden bebek deterjanı ya da beyaz sabunla yıkanıp çift durulanmış olmalıdır. iç etiketleri kesilmelidir. Bebekleri çok fazla giydirmek doğru değildir. Yetişkinler kaç kat giyiniyorsa yeni doğan bebek de onlardan bir kat fazla giyinmelidir.

Kundak
Çok sıkı olmadıktan sonra kundaklamanın bebeğe zararı yoktur. Rahatlamasına ve iyi uyumasına yardımcı olabilir. Özellikle kolikli bebeklerde çok sıkı olmayan bir kundak epey işe yarar.

Göbek bakımı
Göbek kordonunun etrafı günde birkaç kez alkolle temizlenir. Kirlenmesi engellenir. Genellikle bir-iki hafta içinde düşer. Göbek kordonu düşene kadar bebek silinir. Kordon düştükten sonra ilk banyosunu yapabilir. Eğer kordon düştükten sonra bir sızıntı, iltihaplı bir görüntü ya da kanama varsa doktorunuza göstermeniz gerekir.

Banyosu
Göbek bağı düştükten sonra bebeğe tam banyo yaptırılabilir. Banyo gü-nün herhangi bir zamanı olabilir. Bazı bebekler gece yıkanmaktan hoşlanır, bazıları rahatsız olur. Babanın da evde olup banyo rutinine katılmasında yarar vardır. Oda ısısı normalden biraz daha yüksek (25-26 derece) su ısısı da 35-36 derece olmalıdır. Dirseğin değdirilmesi de ısının doğru olup olmadığı konusunda fikir verir. Banyo için plastik bir küvet, bir yıkama bezi ve bir büyük birkaç da küçük havlu gereklidir. ilk 3 ay içme suyu yada kaynatılıp soğutulmuş su kullanmakta yarar vardır. Şampuan çok nadiren (örneğin haftada bir) kullanılmalıdır. Hem vücut hem de saç için olan bebek şampuanı tercih edilmelidir. Banyo esnasında bebek yüzüstü ve hafif eğik tutunmalı, kulağına su kaçmayacak şekilde ılık suyla yıkanmalıdır. Eğer bebek banyosunda ustalaşmadığınızı düşünüyorsanız küveti çok fazla suyla doldurmayın.
Yıkarken bir elinizle bebeğin ensesinden tutun, diğer elinizle yıkama işlemini yapın. Öncelikle boyun, ense, kollar karın, bacaklar en son yüz ve başı yıkayın (Çünkü bebek genellikle bu bölümde huzursuz olur). Banyonun içine birkaç damla bebe yağı ya da zeytinyağı damlatılabilir. Kızların vajinal bölgesi mutlaka önden arkaya doğru yıkanmalıdır.
Kulaklara asla pamuklu çubuk sokulmamalıdır. Bunun yerine kulak dışarıdan ve bastırmadan ılık bir havlu ya da serum fizyolojikle ıslatılmış gazlı bezle temizlenmelidir. Gözler serum fizyolojikli gazlı bezle içten dışa doğru göz altından temizlenir.
Banyo sonrası burnu da serum fizyolojikle temizleyip burun pompaları ya da serum fizyoljik tüpünün kendisiyle, çıkan su ya da sümük temizlenmelidir.
Bebek yalnızca burundan nefes alabilir. Dolayısıyla burun temizliği önemlidir. Bebek hiçbir yaşta bir an bile banyoda yalnız bırakılmamalıdır.
Bebek iyi kurulanmalıdır. Birkaç havlu kullanmakta yarar vardır. Islak havlu kısa zamanda değiştirilip, bebek kuru havlu ile tekrar kurulanmalıdır.
Hemen daha önceden hazırlanmış pişik önleyici krem sürülerek bezi bağlanabilir. Bebe losyonları biraz badem yağı ile karıştırılıp cilde sürülebilir. Masaj, bebeği çok rahatlatır.