banyo zamanı 

Banyo

Her ne kadar her yemekten sonra yıkamayı düşünseniz de bebeğinizi günde üç ya da dört kez yıkamanız gerekmez. Oysa anne ve babalar ya çocukları banyodan sonra muhteşem koktukları için ya da kendilerini mecbur hissettikleri için çocuklarını olabildiğince çok yıkamaya çalışırlar.

Yeni Doğan Bebeği Yıkamak

Yeni doğan bebekler göbek bağları düşüne kadar tam anlamıyla banyo yapamazlar. Bu bağ düşüne kadar bebeğinizi yumuşak bir kez ve suyla nazikçe silin ve her iki günde bir bebeğinizi yıkayın. Banyo yapmadıkları gün yüzünü, ellerini, poposunu ve boynunu yumuşak bir bezle temizleyin. ( yutamadığı süt boynunda toplanır ve daha sonra gerçekten çok kötü kokmaya başlar.) Aynı şekilde her seferinde vücudunun bir uzvunu yıkmayı da tercih edebilirsiniz, böylece bebeğiniz buharlaşmadan ya da ısı kaybından ötürü hasta olmaz.

Yeni doğan bebekler genelde banyo yapmaktan hoşlanmaz. Tamamen soyunmak ve suyun içine girmek onları huzursuz eder. Bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlamak için şunları yapabilirsiniz:

· Vücudunuzu bebeğinize olabildiğinizce yaklaştırın. Bebeğinizi lavaboda yıkacağınız için akrobat olmanıza gerek yoktur.

· Bebeğinizin karnına ılık bir bez koyun. Bu şekilde bebeğiniz üzerinde bir şey olduğunu düşürür ve kendini çıplak hissetmez.

· Banyoyu sıcak tutun. Bebekler çok kolay üşürler.

· Bebeğiniz ile yumuşak ve sevgi dolu bir tonla konuşun. Sesiniz, gergin olan bebeğinizi sakinleştirir.