bebek deterjanıTemizlik ürünleri birçok çeşit ve tür adı altında oldukça fala miktarda üretilmektedir. Bugün temizlik alanında bilinen en önemli ürün su olmaktadır. İnsanlar için su hayat kaynağı olduğu kadar aynı zamanda da temizlik kaynağıdır. Su olmadan temizliğin sağlanması düşünülemez.

Bir başka ürün ise sabun olmaktadır. Sabun hayvan ve bitki yağlarından elde edilen, ekonomik ve etkili bir üründür. Kullanıldıkları yere göre farklılık göstermektedirler. El sabunu, cilt sabunu, sıvı sabun, Arap sabunu, toz sabun, tedavi amaçlı sabun gibi birçok çeşidi mevcuttur.

Temizlik alanındaki diğer bir ürün de deterjanlardır. Deterjanların hammaddesi kömür ve petroldür olan yüzey aktif maddelerdir. Soğuk sularda dahi köpürerek etkin bir temizlik sağlarlar. Nemden etkilenmezler ve birçok çeşidi mevcuttur. Alerjik reaksiyonlara neden olması, çevreye zararlarının olması ise bazı dezavantajlarıdır. Başka bir ürün ise çamaşır sularıdır.

Bu ürünlerin ise iki çeşidi vardır. Bunlar Klorlu ve oksijenli çamaşır sularıdır. Bunlar ağartıcılar olarak bilinmektedir. Bir diğer ürün ise eriticilerdir. Bu ürünler de sabun, deterjan ve ağartıcıların çıkaramadığı lekeleri çıkarmak için kullanılır. Eriticiler gaz, petrol, benzin ürünü olup yakıcı özellik göstermektedir. Başka bir ürün de asitlerdir. Leke çıkarmada, koku gidermede kullanılırlar. Bazlar da bir diğer ürünlerdendir.