banyoyu öğrenen bebek



Anneler, yeni doğan biricik bebekleri için uygun ürünler kullanmaya dikkat ediyor. Ancak saç için geliştirilmiş bebek şampuanları yeni doğan bebeğin hassas ve narin cildine uygun mu?Yaz mevsimiyle birlikte anneler bebeklerine daha sık banyo yaptırmaya başlatırlar. Nitekim yaptırmalılar da. Gerek yeni doğan bebeğin sağlığı gerekse anne ile bebeğin etkileşimi ve birbirlerini tanımaları açısından banyo çok önemli.

Ancak özellikle yeni doğan bebekler için ürün seçimi de bir o kadar önemli. Çünkü yeni doğan bebeklerin cildi yumuşak ve hassastır. Hızlı bir şekilde nemlenip nemini kaybeder. Bu da yeni doğan bebek için tehlikeli bir durum ortaya çıkarır. Bu durum bebeğin cildinin kurumasına, tahriş olmasına hatta alerjiye yol açar.

Bu

yüzden yeni doğan bebeğe uygun şampuanlar kullanılması, banyodan sonra ise nemlendiriciyle cildin özenle nemlendirilmesi gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre annelerin %98 i bebekler için özel şampuanları kullanmaya dikkat ediyor. Ama bu şampuanlar her zaman yeni doğan bebekler için uygun olmuyor. Bu nedenle yeni doğan bebeğiniz için şampuan seçerken şu hususlara dikkat edilmeli;

*Yumuşak olmalı,

*Göz yakmayan formüllü olmalı,

*Alkol, sabun ve paraben içermemeli.