kucuk.cocuklara.banyo.ettirebilmek biz.biz


Çocuklar banyo yapmaktan büyük keyif duyarlar fakat bazı ufak canavarlar vardır ki suya karşı adeta bir kedi tavrı sergilerler. Banyo yapacağını hissettiği anda huzursuzlanmaya, ardından ağlamaya ve sağlık açısından zorunlu olan beden temizliği zamanını anne-babaları için tam anlamıyla duygusal krizler haline getirirler. Öyle çok ağlarlar ki sanki ona banyo yaptırmak yerine kötü bir şey yaptığınızı hissedersiniz. Üstelik bu sizi ve çocuğunuzu sıkıntıya sokan sürenin bir an önce bitmesi için acele edersiniz oysaki banyo sakin ve dikkatli davranılması gereken en önemli alanlardan birisidir. Banyo zamanlarınızı keyifli hale dönüştürmek için farklı yöntemler denemeniz sizin için kurtarıcı olabilir.

Çocuğunuza banyo yaptırırken onun ilgisini nasıl çekebilirsiniz?

  • Her çocuk farklı oyuncakları keşfetmekten keyif alır. Sadece banyo yaparken oynayabileceği plastik, ilgisini çekecek sevimli objeler bulun. Ve bu objelerden en az bir tanesini diğer banyo seremonisinde değiştirin. Böylece her banyo yeni bir keşif olacak ve banyo saatleri için huzursuzlanmaktan vazgeçecektir.
  • Çocuğunuz için ayrı bir banyo seti oluşturun. Banyoda onun malzemelerinin durduğu bir raf ya da dolap olsun. Bu aitlik duygusu onu mutlu edecektir. Çocuğunuz için satın aldığınız banyo ürünlerini sevimli ve neşeli baskıları olan ürünlerden seçin. Hatta bu alıverişi birlikte yapın.
  • Su ısısı çocuğunuzun banyo yapmaya bakışını önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. Bir kere yanarsa sonrasında banyo saatleri ciddi anlamda sorun haline dönüşür. Sıcaklıktan emin olmak için mutlaka banyo termostatı satın alın ve sıcaklık konusunda çocuğunuzun fikrine önem verin.
  • Şampuanlardan köpük yapmak bizim için bile çok eğlenceli bir oyun. Eminiz ki çocuğunuzun da fazlasıyla hoşuna gidecektir. Ufak bir boru ile ya da metal bir telden oluşturduğunuz halka ile en çok kim balon yapacak oyunu oynamak oldukça ilgisini çekecektir. Havada uçuşan baloncuklar banyo saatinizi neşeli hale getirecektir.
  • Banyo sırasında titiz davranmanız çocuğunuzun banyo saatinden uzaklaşmasına neden olabilir. Banyo yapmanın keyifli bir etkinlik haline gelebilmesi için dilediğince oynamasına, etrafa su sıçratmasına, şampuan ve sabunlara dokunmasına izin vermelisiniz.
  • Banyoyu kimya laboratuvarına çevirmekte banyo vaktinin keyifli geçmesine neden olacak etkinliklerden birisi olabilir. Boş birkaç küçük şampuan şişesi ile karışımlar yapması ve sonra kendi hazırladığı şampuanı kullanmasını sağlamanız ilgisini çekecektir.

Banyo oyuncakları