Doğum anne baba için farklı yeni roller getirir. Düzenlerinin çoğunun değişmesinin yanı sıra bebeklerin temel ihtiyaçları için fazladan çaba harcarlar.

Güven Duygusu

Bebeğin en temel ihtiyaçlarından biri güven duymaktır. Bebeğe dokunmak, kucaklamak, onunla konuşmak, rahat etmesini sağlamak, ihtiyaçlarını zamanında, sevgi dolu ve tutarlı şekilde karşılamak, bebeğin ihtiyaç duyduğu güvenlik duygusunu geliştirir. Güven duygusu yeterince gelişen bebek dünyayı tanımak için hevesli olur.

Bebeklerin Temel İhtiyaçları Nelerdir ?

• Ağlama ve agulamalarına cevap veren, onu rahat ve güvende tutan büyükleri tarafından sevilmeye ve onları sevebilmeye,
• Yeni fiziksel becerileri geliştirebilmek için hareket etmeye,
• Güvenli ortamlarda güvenli oyuncak ve eşyaları keşfetmeye,
• Konuşulan dili duymaya ve bazı sesler çıkarmaya…
• 1-2 yaşları arasında enerjisini boşaltabileceği, merak duygusunu giderebileceği ortam ve girişimlere ihtiyaç duyar.

Bir bebek için birinci planda gelen ve en önemli konu açlıktır. Yani çocuk bir ağız ve bir mide olarak düşünülebilir. Bebek açlığı çok yoğun olarak ve hemen şimdi giderilmesi gereken bir duygu biçiminde algılar.

Mesela bir aylık bir bebek, açlıktan kıvranarak uyanır. Karnı doyduktan sonra hemen uykuya dalar ve yeniden acıkıncaya kadar uyur. Eğer anne sütünüz yetersiz ise mama ile beslediğiniz bebeğinizin de kucağa alınmaya, meme emiyormuşçasına sizin ona sarılmanıza ihtiyacı vardır.

Kısaca diyebiliriz ki bir bebeğin karnının doyurulması için yarım saat beklemesi, biz büyüklerin üç gün aç durmamıza bedeldir. Bebekler acıktığı zaman ya öfkeyle tepki gösterir ya da kayıtsızlığa saplanır. Yani yaşama karşı temel bir güvensizlik oluşturur. Çünkü önemli olan çocuğu belirli saatlerde doyurmak değil, onun açlık ihtiyacını hemen karşılamaktır. Yoksa ileride beslenme sorunlarıyla karşılaşılabilir.