Dünyada ki en saf ve en temiz varlıklar olan bebeklerinizin vücut bakımları, sağlık açısından önemli olduğu kadar bebeğinizin psikolojisinde de büyük yer edinmektedir.

Sizlerin göstereceği ilginin, onlar için ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Vücut bakımında kullanacağınız ilaçlara ve losyonlara oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü, bebek vücutları yetişkin vücutlarına nazaran daha narin ve yumuşaktır. Hemen zarar görebilir. Örneğin, bebeğinizin vücuduna banyodan sonra en fazla 20 dakika olmak şartı ile parmak uçlarınızla masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerde Vücut Bakımı ve Banyo

Bebek vücut bakımında en önemli görev, banyoya düşüyor. Banyo yaptıracağınız hassas vücutlu bebeğinizin, gireceği su sıcaklığına oldukça dikkat etmelisiniz. Ilık şekilde hazırlayacağınız suya, araştırmalar sonucunda en zararsız olan bebek şampuanı ilave ederek sağlığınıda korumuş olursunuz. Özellikle bacak aralarının sıklıkla ve özenle temizlenmesi gerekmektedir. Pişik riskini ortadan kaldırmak için kullanacağınız pudralarının ne kadar kaliteli olduğunu bilmelisiniz. Banyo sonrası yapacağınız masaj ile, vücudunu rahatlatabilirsiniz. Bu rahatla sonucunda hem vücutta ki kan akışı hızlanacak, hemde psikolojik olarak iyi gelecektir. Psikolojik olarak bebeğiniz ona gösterdiğiniz yakınlığı hissedecektir.

Önemli olan bebeklerinizin rahatlığı

Ne kadar çok ilgilenirseniz, sizlere o kadar çok alışır ve güveni artar. Ardından altını bezleme aşamasına geleceğimiz için, piyasada ucuza satılan ve tahriş gücü kuvvetli olan bezlerden sakınılmalıdır. Hassas bedeninde yara veya kızarıklık olmaması için azami özen gösterilmesi gereken bebek bezleri, belki de vücut bakımında en önemli etkendir. Çünkü, emiciliği olmayan bezler direk olarak popolarını ve çevresini rahatsız edecektir. Bu rahatsızlık, hem uykusunu bölmesine, hem de gün içinde huzursuz, mutsuz olmasına neden olacaktır.