Bebeklerde pişik bebeklerde pişik oluşumu bebeği pişikten korumak bebeklerde pişik nedenleri bebeklerde pişik tedavisi bebeklerde pişik neden oluşur


Pişikler özellikle idrar ve dışkı ile temas eden bölgelerde sık görülür. Bezin uzun süre ıslak olarak kalması pişik oluşumunu kolaylaştırır. Ciltte kırmızı renkli, nemli bir görüntüye,kabarma ve soyulmalara yol açabilir. Kaşıntı, yanma ve ağrı hissi meydana getirerek bebeği rahatsız eder. Bazen boyun bölgesi ve koltuk altı bölgesindeki kıvrım yerlerinde de pişikler oluşabilir.

Bebeğin altının temizliği ihmal edilir ve idrar uzun süre beklerse, özellikle sıcak havalarda, idrar içindeki üre bakteriler tarafından parçalanarak amonyak haline dönüştürülür. Amonyak ciltte yanığa benzeyen 3-10 mm. çapında küçük yaralar oluşturur. Bezin altında kalan bu ıslak ve kapalı bölge,bazı mantar türlerinin üremesi için de uygun bir ortam oluşturur ve pişik bölgelerinde sıklıkla mantar enfeksiyonuna rastlanır.

Kullanılan bezler bebeğe küçük geliyor ve çok sıkı bağlanıyorsa pişik oluşumu kolaylaşır. Çocuğun çamaşırlarının ve eğer kullanılıyorsa pamuklu bezlerin deterjanlarla yıkanması ciltte allerjiye, tahrişe ve pişiklere yol açabilir.

Başta antibiyotikler olmak üzere bazı ilaçların kullanılması da pişiklere yol açabilir. İlaç kullanılan dönemlerde bebeğin alt temizliğine özellikle dikkat edilmelidir. İshal hastalığı sırasında da pişik sık görülür. Kakanın ishalde asitli bir karakter alması, bebeğin altının sık sık kirlenmesi,kullanılan ilaçlar pişiği kolaylaştırır. Bu dönemlerde de bebeğin bakımında daha dikkatli olunmalıdır.